Cena Respektu 2018

Týdeník Respekt a MFDF Ji.hlava ocení nejlepší audiovizuální reportáž

Týdeník Respekt ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava vyhlašují 12. ročník soutěže o Cenu Respektu za nejlepší televizní, video či online investigativní reportáž s politickým či společenským tématem.

Cena Respektu chce upozornit na zásadní domácí i zahraničí reportáže. Soutěž je otevřena všem médiím a platformám, které podporují kvalitní, nezávislou a odpovědnou žurnalistiku.

Jeden reportér či reportérka může přihlásit nejvýše jeden příspěvek odvysílaný v období od 1. října 2017 do 1. října 2018. Dramaturgická rada týdeníku Respekt a MFDF Ji.hlava vybere do užšího výběru deset reportáží. Z něj pak porota složená z redaktorů a redaktorek Respektu zvolí vítěze, který bude vyhlášen na Slavnostním zahájení 22. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Uzávěrka přihlášek je 4. října 2018. Reportáže dostupné v online archivu nebo na některé ze sdílených video platforem (YouTube, Vimeo) můžete přihlásit online na tomto odkaze.

 

Nejlepší reportáž roku 2017

Cenu Respektu za nejlepší investigativní reportáž získal Janek Rubeš za odhalení podvodných praktik při směně českých bankovek v pražských ulicích.

„Ve finále jsme vybírali vítěze mezi třemi příspěvky, které zároveň upozorňují na problémy, otázky a možnosti současné žurnalistiky.  Zlaté vejce z Xaverova, kdy Jan Moláček pátrá v historii klanu Tomanových, ukazuje obtíže při získávání ověřování informací v době mocných korporací. Smrt lišky Bystroušky, kdy poslanci změnili názor poté, co byli konfrontováni se záběry usmrcování kožešinových zvířat, se zase ptá na hranice aktivismu.  Nakonec jsme vítězem zvolili třetí příspěvek,  Ruličkáře Jana Rubeše o podvodech před směnárnami, kteří vznášejí otázku atraktivity a pravidel žurnalistiky v době sociálních sítí. Někomu může reportáž připadat až příliš spektakulární, ale debata, kterou vyvolá, se dotýká celé žurnalistické profese.  Sledujeme ještě novinářskou práci, nebo již spíše etudu před kamerou? Zároveň dáváme Cenu Respektu Janu Rubešovi za jeho vytrvalost,“  zdůvodnila svůj verdikt porota, v níž zasedli mimo jiné Jaroslav Spurný,  Jindřiška Bláhová, Jan H. Vitvar, Pavel Turek, Hana Čápová, Pavel Kroulík a Kateřina Šafaříková.

 

-------------------

Respekt shrnuje a analyzuje nejdůležitější politické, ekonomické a kulturní zprávy z České republiky a ze zahraničí. Dobré jméno si získal především díky své investigativní a reportážní žurnalistice. Od svého vzniku si rovněž udržuje pozici vlivného názorového týdeníku.