Inspirační fórum

2017  |  2016  |  2015  |  2014  |  2013  |  2012  |  2011

INSPIRATION FORUM LOUNGE @ RESPEKT CAFÉ 2017

Místo pro diskuze a sdílení inspirativních myšlenek o současném světě. Otestujte své pohledy na svět při dobré kávě a palačince. Ráno snídejte s umělci a nechte se unést jejich vyprávěním, potkejte se s filmovými i nefilmovými hosty festivalu a diskutujte o otázkách a myšlenkách, které hýbou současným světem.

 • Umístění: přízemí DKO
 • Otevřeno: St 10.00 - 22.00 / Čt - So 10.00 - 20.00 / Ne 10.00 - 17.00
 • Kompletní diskuzní program naleznete ZDE

Lektoři Inspiračního fóra 2017

Katarzyna Surmiak-Domańska

Katarzyna Surmiak-Domańska (1967), polská reportérka a spisovatelka vyučuje na Institutu reportáže Mariusze Szczygiela, kde se soustřeďují spisovatelé zaměření na polskou školu reportáže. Katarzyna absolvovala románská studia na Varšavské univerzitě. Od roku 1995 pracuje v deníku Gazeta Wyborcza, kde publikuje reportáže, z nichž některé obsahují kontroverzní sexuální témata. Zabývá se především změnou tradičních hodnot a rodiny, jež je v Polsku považována za posvátnou. Mnoho jejích textů obsahuje příběhy transgender lidí, transvestitů, gayů a leseb, kteří vychovávají děti i příběhů sexuálních násilníků, pedofilů a polských nacionalistů. O nacionalismu napsala svou čtvrtou sbírku reportáží, knihu Ku-klux-klan. Tady bydlí láska, která vyšla v češtině roce 2017 v nakladatelství Absynt.

OPEN CLASS: Katarzyna Surmiak-Domańska | VIDEO

 

Oliver Frljić

Oliver Frljić (1976) je chorvatský divadelní režisér, jehož díla jsou zaměřena na využití schopnosti divadla překonat hranice sebe sama a rozšířit jeho dosah širším sociálním kontextem. Frljić, jenž se často nechá inspirovat Aischylovými Peršany, obnažuje pomocí konceptu kontrapaměti ty části dějin, které bývají v etablovaném výkladu ignorovány, čímž dává zároveň hlas těm, které společnost přehlíží či opomíjí. Svá díla představil v mnoha divadlech a na rozličných mezinárodních festivalech, mezi jinými např. na vídeňském Wiener Festwochen, bruselském  Kunstenfestivaldesarts, vratislavském Dialogu, montrealském Festivalu TransAmériques, wiesbadenském Neue Stücke aus Europa, Bělehradském mezinárodním divadelním festivalu (BITEF) nebo na newyorském La MaMa.

OPEN CLASS: Oliver Frljić | VIDEO

 

Žanna Němcovová

Žanna Němcovová (1984), dcera ruského státníka Borise Němcova pracovala na stanici Echo Moskvy a následně pro ruskou stanici RBC TV, kde zastávala místo ekonomické zpravodajkyně a moderátorky. Zde dělala mnohá interview s různými politiky a obchodními zástupci. Poté, co byl v únoru 2015 zavražděn její otec, Němcovová se dožadovala důsledného vyšetření případu a bylo jí vyhrožováno na sociálních sítích. V červnu 2015 utekla v obavách o své bezpečí do Německa. Tam začala pracovat v Bonnu jako reportérka ruské sekce německé televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle a založila charitativní Nadaci Borise Němcova, která si vzala za úkol propagovat ideu svobody a demokracie. Tato organizace, jež slouží i jako upomínka na zesnulého Borise Němcova, každým rokem uděluje cenu, jíž vyznamenává obzvláště odvážného novináře, aktivistu či známou osobnost bojující za svobodu projevu. V roce 2015 obdržela Žanna Němcovová v Polsku Cenu solidarity (1,1 milionu USD) za prosazování demokracie a hájení lidských práv a v roce 2016 jí bylo uděleno Mezinárodní ocenění pro odvážné ženy (an International Women of Courage Award).

OPEN CLASS: Žanna Němcovová | VIDEO

 

Inspirační fórum 2016

Lektoři Inspiračního fóra 2016

Philip Zimbardo

Americký psycholog a pedagog. Jeho jméno je spojováno s nejznámějšími americkými univerzitami, jako je Yale, New York University, Columbia University a v neposlední řadě se Stanfordskou univerzitou, kde uskutečnil tzv. vězeňský experiment. Aktuálně zkoumá násilné chování jedinců v projektu Heroic Imagination Project, kde analyzuje data bývalých členů gangů a lidí, kteří byli napojeni na teroristické organizace. Během své návštěvy České republiky v říjnu 2016 převezme čestný doktorát Univerzity Karlovy.

 

Michail Durněnkov

Dramatik, filmový scénárista. V roce 1995 spoluzakládal Školu nové dramatiky v Toljatti, jedno z nejvýznamnějších hnutí v kontextu ruské dramatické tvorby posledních desetiletí. Díky své bohaté životní zkušenosti (pracoval jako hlídač, instalatér, divadelní ředitel nebo TV zpravodaj atd.) dokáže ztvárňovat ve svých dramatech všechny typy postav, od samotného Stanislavského až po postavy dělníků, kteří vzývají ducha Smutného instalatéra. Mezi jeho nejpopulárnější díla patří hry Nature reserve nebo The Cultural Stratum, které byly přeloženy do němčiny, angličtiny finštiny, polštiny a jiných evropských jazyků.

 

Cchang Pching

Jeden z nejznámějších čínských komentátorů současných událostí žije nyní v exilu v Německu. Jeho články se objevují ve známých čínských, hongkongských, německých i amerických denících. Byl hostujícím profesorem Východočínské politologické a právní univerzity. Za to, že se zabýval ožehavými tématy, jako např. feministickým hnutím, čínskou politikou, situací v Tibetu, byl opakovaně stíhán a v Číně nesmí vycházet jeho články ani jeho knihy. Roku 2014 obdržel v Hongkongu hlavní cenu Human Rights Press Award.

 

Účastníci Inspiračního fóra 2016

 • Jaroslav Kratochvíl, Česká republika
 • Silvie Jasqueim, Francie
 • Berndette Tuza Ritter, Maďarsko
 • Thorunn Hafstadd, Island
 • Anna Grusková, Slovensko
 • Nadia Parfan, Ukrajina
 • Stanislav Klohodny, Ukrajina

 

Inspirační fórum 2015

Lektoři Inspiračního fóra 2015

Julian Assange

Jedna z nejkontroverznějších osobností současnosti. Je znám především jako zakladatel a mediálně známá tvář serveru WikiLeaks, který na internetu zveřejňuje utajované informace o korupci, bezpráví a podvodech na korporátní, vládní a vojenské úrovni. Assange je zastáncem transparentního přístupu k informacím a volného obchodu. Od roku 2012 žije v azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně.

 

Marija Aljochina

Básnířka, členka punk-rockové protestní skupiny Pussy Riot, zastánkyně práv ruské LGBT komunity a feministka Marija Aljochina se angažuje v odporu proti současnému ruskému politickému systému v čele s Vladimirem Putinem. Po protestním koncertě v moskevské katedrále Krista Spasitele strávila spolu s Naděždou Tolokonnikovou téměř dva roky ve vězení. Po propuštění zahájila kampaň proti porušování lidských práv v ruských věznicích, věnuje se otázce politických vězňů, kterou chce dostat do mezinárodního podvědomí.

 

Osama Abdul Mohsen

Tohoto muže svět poznal jako jednoho ze syrských uprchlíků prchajících před policií na maďarsko-srbské hranici u městečka Röszke. Video, na kterém je zaznamenáno, jak spadl i se svým malým synem poté, co mu reportérka pracující pro maďarskou televizi nastavila nohu, vzbudilo obrovskou vlnu zájmu a silných emocí. Osama Abdul Mohsen nyní buduje nový život ve Španělsku, kde mu jako trenérovi nabídla zázemí fotbalová škola. Do Ji.hlavy přijel diskutovat o svých zkušenostech se situací, která už několik měsíců plní titulní stránky novin a podněcuje vášnivé polemiky na sociálních sítích.

 

Účastníci Inspiračního fóra 2015

 • Margareta Hruza, Norsko
 • Apolena Rychlíková, Česká republika
 • Eva Zornio, Švýcarsko
 • Rick Minnich, Německo
 • Nika Belianina, Kanada
 • Petar Veljačić, Belgie
 • Marouan Omara, Egypt
 • Tamara Moyzes, Slovensko
 • Barbara Wintner, Rakousko
 • Dina Borsch, Rakousko

 

Inspirační fórum 2014

Lektoři Inspiračního fóra 2014

Joseph Yu-Shek Cheng

Profesor politologie hongkongské univerzity Joseph Čcheng patří k zakladatelům Occupy Central, hnutí občanské neposlušnosti, které vyhnalo do ulic hongkongské studenty. Už od 80. let je spojen s hongkongským demokratickým hnutím. Čcheng též pomáhal založit Občanskou stranu. Patří k zakládajícím redaktorům odborných periodik Hong Kong Journal of Social Sciences a The Journal of Comparative Asian Development. Také byl zakládajícím prezidentem  Asociace pro asijská studia. Díky svým společensko-politickým aktivitám se těší přirozené úctě nejen v Hongkongu.

 

Petr Pavlenskij

Petr Pavlenskij je ruský konceptuální umělec a aktivista. Narodil se roku 1984 v Petrohradě. Upozornil na sebe akcí na podporu ruské punkové skupiny Pussy Riot. Policie Pavlenského zatkla a uvěznila jako psychicky narušenou osobnost - po několika dnech ho však propustila. Jeho nejznámější performancí je Fixace (2013), kdy si na chodník moskevského Rudého náměstí přibil genitálie, aby tak demonstroval proti proměně Ruska v policejní stát. Během své poslední akce Svoboda, v únoru 2014, postavil barikádu z hořících pneumatik na jednom z petrohradských mostů, čímž chtěl podpořit ukrajinskou revoluci a reflektovat dění na ukrajinském Majdanu. O ožehavé situaci v putinovském Rusku svědčí i fakt, že umělcova nedávná, údajně poslední performance, během níž se měl Pavlenskij pokoušet demonstrativně oběsit, byla vymyšlená ruskými médii.

 

Kateřina Šedá

Česká umělkyně Kateřina Šedá (narozena v Brně v roce 1977) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze. Ve své práci se primárně zaměřuje na happeningy a experimenty. Její projekty se snaží účastníky vytrhnout ze zažitých stereotypů nebo společenské izolace. V roce 2011 například spolupracovala s londýnskou galerií Tate Modern na projektu Od nevidím do nevidím, v němž se obyvatelé obce Bedřichovice na jeden den přesunuli do Londýna. Tam ve veřejném prostoru dělali to, co ve svém běžném dni – zametali, umývali auto a podobně. Jan Gogola mladší o umělkyni natočil dokument Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus (2013).

 

Účastníci Inspiračního fóra 2014

 • Tamara Drakulić, Srbsko
 • Gonzalo Enríquez Veloso, Španělsko
 • Johan Kolínský, Česká republika
 • Tomáš Kratochvíl, Česká republika
 • Lucia Nimcová, Slovensko
 • Zorko Sirotić, Chorvatsko
 • Arthur Sukiasyan, Arménie
 • Biljana Tutorov, Srbsko

 

Inspirační fórum 2013

Lektoři Inspiračního fóra 2013

Moazzam Begg

Moazzam Begg je jedním z devíti britských občanů v minulosti držených vládou USA v Camp X-Ray na základně Guantánamo. Begg byl americkou vládou označen za „nepřátelského bojovníka“. Byl uvězněn za zločin, který nespáchal a jehož přesná povaha mu zůstala dosud utajena. Propuštěn byl 25. ledna 2005, aniž by byl oficiálně obviněn a nikdy se mu nedostalo žádného vysvětlení ani omluvy. Jako ředitel informační sekce organizace pro boj za práva vězňů Cageprisoners vystupuje Moazzam často v médiích jak ve Velké Británii, tak ve světě. Přednáší o otázkách týkajících se uvěznění bez soudního procesu, mučení, protiteroristické legislativy a komunitních vztahů.

 

Artemij Troickij

Artemij Troickij vystudoval Moskevský ekonomicko-statistický institut. Už v prvním ročníku začal pořádat diskotéky a dodnes je považován za prvního diskžokeje v dějinách sovětské a ruské populární hudby. Je autorem několika knih o nezávislé hudební scéně, nejzásadnější z nich je Back in the USSR, mapující nezávislou rockovou scénu osmdesátých let. Založil několik nezávislých labelů. V devadesátých letech pracoval jako šéfredaktor prvního ruského vydání časopisu Playboy, spolupracoval s časopisem Rolling Stone.

 

Šejla Kamerić

Šejla Kamerić se narodila v Sarajevu. Svou uměleckou prací vyznačující se pronikavou intimitou a společenským přesahem si získala celosvětový věhlas. Na základě vlastních zkušeností, vzpomínek a snů ovlivněných válkou v Bosně a Hercegovině (1992-1995) vytvořila díla zhmotňující traumata vysídlení a diskriminace. Závažnost jejích témat stojí v příkrém kontrastu s její individuální estetikou a jejím smyslem pro delikátní materiály. V roce 2011 získala cenu ECF Routes Princess Margriet Award za přínos v oblasti kulturní diverzity.
Její díla jsou zastoupena v evropských sbírkách institucí jako je Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris; MACBA v Barceloně;  Museum Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu; Muzeum současného umění v Záhřebu; ERSTE Collection ve Vídni; Deutsche Telekom, Bonn a nadace Vehbi Koç Foundation v Istanbulu.

 

Účastníci Inspiračního fóra 2013

 • Aleš Suk, Chorvatsko
 • Žejlka Suková, Chorvatsko
 • Evdokia Moskvina, Rusko
 • James Kienitz Wilkins, USA
 • Tatyana Soboleva, Rusko
 • Radovan Síbrt, Česká republika
 • Ioana Țurcan, Rumunsko
 • Meghan Horvath, Velká Británie
 • Thomas Fisch, Fracie
 • Karen Sztajnberg, Brazílie

 

Inspirační fórum 2012

Lektoři

Lektory druhého ročníku byli spisovatel a novinář Tariq Ali, držitel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian a členky ukrajinského feministického hnutí FEMEN.

Tariq Ali

Spisovatel, novinář, filmový tvůrce a levicový politický aktivista. Narodil se v Lahore (v dnešním Pákistánu) v roce 1943, vystudoval Oxfordskou univerzitu, založil vlastní nezávislou televizní produkční společnost Bandung, která v 80. letech produkovala pořady pro britský Channel 4. Je uznávaným expertem na Pákistán a hlasitým kritikem amerického působení na Středním východě. Pravidelně vystupuje v rozhlasovém vysílání BBC a píše články pro The Guardian, CounterPunch či London Review of Books.

 

Gao Xingjian

Čínský romanopisec, dramatik a literární kritik, žije a pracuje ve Francii. V Číně byl prohlášen za personu non gratu kvůli hře Uprchlíci, která se odehrává na pozadí masakru na Náměstí nebeského klidu. V roce 2000 obdržel Nobelovu cenu za literaturu „za univerzálně platné dílo, trpké porozumění a jazykovou vynalézavost.“

 

FEMEN - Inna Ševčenko,  Oleksandra Ševčenko, Anna Hutsol

Ukrajinská feministická protestní skupina se sídlem v Kyjevě, která byla založena v roce 2008. Organizace se proslavila svými protesty „nahoře bez“ proti sexuální turistice, církevním institucím, sexismu a dalším sociálním, národním a mezinárodním tématům. K hlavním cílům organizace patří "rozvíjení vůdčích a intelektuálních schopností a morálních vlastností mladých žen na Ukrajině a budování tváře Ukrajiny jako země skýtající velké příležitosti pro ženy“.

Účastníci Inspiračního fóra 2012

 • Eran Barak / Izrael
 • Tomasz Jeziorski / Polsko
 • Srdjan Keča / Srbsko
 • Truls Lie / Norsko
 • Maria Matiniaková / Slovensko
 • Nikita Pavlov / Rusko
 • Michael Schmacke / Německo
 • Klara Trencsényi / Maďarsko 

Inspirační fórum 2011

Lektoři

Carlos A. Aguilera

Kubánský básník a spisovatel, který patří k nejmladší generaci místních autorů, zakladatel dnes již zakázaného časopisu Diáspora(s). Žije v emigraci v zemích střední Evropy. 

Y. A. Padmanabha Rao

Indický expert na rozvoj vzdělávání, podílel se na vývoji inovativního projektu, který zapojil do vzdělávání vice než 10 milionů dětí z 200 000 škol v nejchudších částech světa. Za svou činnost obdržel řadou ocenění včetně ceny Unesco. 

Alexej Plutser-Sarno, Jana Sarna

Členové provokativní ruské umělecké skupiny Voina, jejichž politické a aktivistické happeningy a instalace jsou inspirovány uměním performance a street-artu.

Účastníci Inspiračního fóra 2011

 • Maite Bermúdez Pascual, Španělsko
 • Viera Čakanyová, Česká republika
 • Marina Danic, Srbsko
 • Joshua Faudem, Izrael, USA
 • Mikhail Kolchin, Rusko
 • Zoran Krema, Chorvatsko
 • Robert Lakatos, Rumunsko
 • Boris Mitic, Srbsko
 • Tamara Moyzes, Izrael, Slovensko
 • Gyula Nemes, Maďarsko
 • Andrea Prenghyová, Česká republika
 • Alex Solomon, Rumunsko
 • Alina Tretinjak, Chorvatsko