Docu Talents from the East @Sarajevo FF

Váš průvodce zbrusu novými dokumenty, které se právě natáčejí ve střední a východní Evropě – regionu s dlouhou dokumentární tradicí, kde se v poslední době vynořila řada pozoruhodných a kreativních filmových tvůrců. Režiséři a producenti vybraných celovečerních dokumentů představují své projekty v osmiminutových prezentacích.

DOCU TALENTS FROM THE EAST / 14. ročník / Sarajevo FF

15. srpna 2018, 15.00–17.00, Hotel Europe, Vladislava Skarića 5, Sarajevo

PŘÍŠTÍ UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK: jaro 2019

KONTAKT / Jarmila Outratová / Head of Industry Office / jarmila@ji-hlava.cz

--------------

Určeno pro tyto projekty:
Středo- nebo dlouhometrážní dokumentární projekty ve fázi produkce nebo postprodukce s předpokládanou premiérou mezi zářím 2018 a srpnem 2019.

Určeno pro projekty pocházející z těchto zemi:
Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Gruzie, Maďarsko, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Ukrajina

Cena Docu Talent
Nejslibnějším projektům byla udělena Cena Docu Talent ve spolupráci s Current Time TV, která je spojená s finanční odměnou ve výši 5.000 USD. O ceně rozhodla porota v tomto složení:

» Natalia Arshavskaya, akvizice, Current Time TV, Česká republika
» Martichka Bozhilova, producentka, Agitprop, Bulharsko
» Carine Chichkowsky, producent, Survivance, Francie
» Marek Hovorka, ředitel festivalu, MFDF Ji.hlava, Česká republika
» Tue Steen Müller, filmový kritik, Filmkommentaren, Dánsko

» Cena Docu Talent 2018 byla udělena projektům My Granny from Mars a Birthday

One-to-one meetings
Po prezentacích následovaly osobní setkání s těmito experty:

» Aleksandar Govedarica, sales agent, Syndicado Inc. (Kanada)
» Marek Hovorka, ředitel festivalu, MFDF Ji.hlava (Česká republika)
» Nevena Milašinović, sales agent, Taskovski Films Ltd. (Velká Británie)
» Katriel Schory, producent a výkonný ředitel, Israel Film Fund (Izrael)

--------------

Docu Talents funguje od roku 2005 jako startovací rampa pro řadu dokumentárních filmů. Připomeňme například filmy Králík po berlínsku, Slepé lásky, Nesvatbov, Problém s komáry a jiné příběhy, Jak se vaří dějiny, René, Pevnost, Roura, Danielův svět, V paprscích slunce, FC Roma, Příbuzní nebo The Road Movie.
 
Každý rok jsou k účasti na akci zváni festivaloví dramaturgové, distributoři, nákupčí a místní i zahraniční novináři. Režiséři a producenti představí 10 vybraných projektů v osmiminutových prezentacích, jejichž součástí je i tříminutový trailer. Po skončení prezentací následuje neformální večírek a one-to-one setkání prezentujících se sales agenty a zástupci filmových festivalů.

Dokumentární projekty vybírají zástupci MFDF Ji.hlava.

--------------

Projekty vybrané na Docu Talents from the East 2018

MY GRANNY FROM MARS
Бабушка

Režie: Alexandar Michalkovič
Délka: 72 min
Země původu: Bělorusko, Ukrajina
Producent: Volia Chajkouskaja
Hlavní kameraman: Sergej Kanapljanik
Fáze vývoje: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: listopad 2018

» TEASER «

Synopse
Stará žena z Ukrajiny je zadržená na Krymu a uvízne tak mezi Ruskem a Ukrajinou. Film ukazuje, jak mohou politické události ovlivnit život obyčejného člověka, v tomto případě babičky. Žena, která čelí sociální izolaci a samotě, se musí rozhodnout, zda zůstat, či odejít.

Životopis režiséra
Aleksandar Michalkovič žije v Minsku v Bělorusku. Dlouhodobě vytváří osobní filmy a fotografické projekty. Natočil také několik krátkometrážních filmů. Babička je jeho celovečerním debutem. V rámci programu DocNomads v roce 2016 absolvoval magisterské studium dokumentárního filmu.

Producent: Volia Films
» Zalataya Horka 11-38, Minsk, Bělorusko
» chajkouskaya@gmail.com / +375 297 168 171
» www.facebook.com/TheRoadMovieIDFA2016/
Voila Films je produkční společnost se sídlem v běloruském Minsku a v estonském Tallinnu. Zaměřuje se na produkci tvůrčích a experimentálních autorských dokumentů. Filmografie: The Road Movie (2016) od režiséra Dmitrije Kalašnikova, film sestříhaný za záběrů z kamery umístěné na palubní desce automobilu z celého Ruska, vybraného pro soutěž IDFA (kategorie First Appearance); Test-730 (2016) od režisérky Darie Korol o přiřazování na pracovní pozice po dokončení vysokoškolského studia v Bělorusku.

BIRTHDAY
Ad Günü

Režie: Hilal Bajdarov
Délka: 63 min
Země původu: Azerbajdžán
Producent: Hilal Bajdarov
Hlavní kameraman: Hilal Bajdarov
Fáze vývoje: dokončeno
Předpokládané datum premiéry: říjen 2018

» TEASER «

Synopse
Je den narozenin osamělé ženy (mé matky). Její muž zemřel před několika lety a její synové ji opustili. Čeká, že ji někdo třeba jen zavolá, ale nikdo se neozývá. Připravuje sváteční jídla, ale nikdo ji nepřichází navštívit. Celý den se modlí, ale její prosby nejsou vyslyšeny.

Životopis režiséra
Hilal Bajdarov se narodil v Baku v roce 1987. Na střední škole v letech 2004 a 2005 zvítězil v národní matematické olympiádě a na univerzitě vedl v roce 2011 národní olympijský tým informatiky. V roce 2013 získal magisterský titul v počítačové vědě a pokračoval studiem filmové režie v rámci programu film.factory na Filmové akademii v Sarajevu (pod vedením maďarského režiséra Bély Tarra) v letech 2014–2015. Jeho prvním celovečerním filmem byl Hills Without Names (2018). Narozeniny (2018) jsou jeho prvním dokumentárním filmem.

Producent: Ucqar Film
» Cavadkhan 1 / 9 MKR / Baku, Azerbajdžán
» hbaydarov@gmail.com / +9942725803
Ucqar Film založený v roce 2017 se zaměřuje na nezávislou kinematografii. Společnost si je vědoma, jak je natáčení filmů obtížné, a jejich tvůrcům proto pomáhá od samého počátku až po závěrečné kroky.

BOY OF WAR
Boy of War

Režie: Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko
Délka: 80 min
Země původu: Německo, Česká republika
Producent: Fabian Driehorst
Hlavní kameraman: Ivan Castiñeiras
Fáze vývoje: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2018

» TEASER «

Synopse
„Proč jsi tady? Jsi duševně nemocný? Chceš zabíjet lidi?“ ptá se ukrajinský velitel Artioma u přijímacího pohovoru v Mariupolu. Artiomovi je 18 a je nadšený do zbraní. Se svými kamarády hraje na opuštěných místech válečné hry. Sám se považuje za odborníka na boj a žije v bublině, která válku romantizuje. Artiom je přesvědčen, že je připraven se stát elitním vojákem. Den, kdy se rozhodne, že si dokáže, kým je, a připojí se k dobrovolnickému oddílu proruských separatistů, mu však přinese spíše zklamání – jeho rodina a přátelé jej vnímají jako snílka.

Životopisy režisérů
Cyprien Clément-Delmas a Igor Kosenko se setkali na filmové škole ESCAC ve Španělsku a společně pracovali na několika projektech. 
Cyprien pracuje jako fotograf a filmový režisér a natočil několik krátkometrážních filmů a hudebních videí. Zároveň se pravidelně podílí na sociálních projektech jako je „Audiovisuales sin Fronteras“ (Videa bez hranic) pro vězně, nebo vyučuje fotografii mladé studenty na johannesburském předměstí Thokoza.
Igor od absolutoria na American Film Institute v roce 2012 pracuje především jako kameraman celovečerních filmů v Los Angeles, ale neustále cestuje do Evropy a pracuje na obou kontinentech.

Producent: Fabian&Fred
» Simon-von-Utrecht-Str. 85a, 20359 Hamburk, Německo
» fabian@fabianfred.com / +494033442740, +4917624313418
» www.fabianfred.com​
Studio Fabian&Fred bylo založeno v roce 2011 Fabianem Driehorstem a Frédéricem Schuldem. Vznikla v něm řada autorských experimentálních, dokumentárních a animovaných filmů jak v Německu, tak v mezinárodních koprodukcích. Filmy získaly četná ocenění a byly vybrány na festivaly v Berlíně, Chicagu, Gijonu, Hong Kongu, Jihlavě, Molodistu, Oberhausenu, Ottawě, San Franciscu, Sheffieldu, Tokiu, Torontu a na mnoho dalších.

DANCE WITH ME DAD
Zatancz ze mną tato

Režie: Małgorzata Goździk
Délka: 60 min
Země původu: Polsko
Producent: Magdalena Puzmujźniak
Hlavní kameraman: Magdalena Bojdo
Fáze vývoje: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: březen 2019

» TEASER «

Synopse
Pocit blízkosti je v rodinných vztazích stěžejní bez ohledu na věk. Film Tancuj se mnou, táto je zachycuje chvíli, kdy je tato blízkost ztracena. Dospělá dcera se vrací zpět do domu své rodiny po letech studia umění. Chce se znovu setkat se svým nabručeným pesimistickým otcem. Film se jí stává médiem, aby mohla do jejich vztahu nahlédnout hlouběji. Postupně se se svým otcem snaží trávit více času. Začnou tím, že doma společně spravují věci. Po čase jsou jejich každodenní rozhovory stále upřímnější. Zanedlouho dcera otce pozve, aby společně s ní chodil na hodiny tance – což je činnost, pro kterou jsou oba přirozeně nadaní. Bude otec její pokusy schvalovat?

Životopis režisérky
Režisérka, malířka, interpretka a cestovatelka; absolventka Akademie výtvarných umění v polském Krakově. Ve své práci se Małgorzata zaměřuje na setkávání s lidmi. Nyní již několik let vytváří taneční představení ve veřejném prostoru v evropských městech. Tyto zkušenosti, propojené s jejím zájmem o psychologii a pohyb, ji přivedly k práci s filmem jako médiem. Výsledkem byl krátkometrážní dokumentární film The Cake jako její diplomová práce, jenž získal ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Okiem Młodych a je promítán i na dalších festivalech.

Producent: Big Wave Films
» Dembowskiego 12/71, 02-784 Varšava, Polsko
» puzmujzniakm@gmail.com / +486 674 809 42
» www.bigwavefilms.pl
Big Wave Films je filmová produkční společnost se sídlem ve Varšavě založená Joannou Zielinskou, producentkou s více než desetiletými zkušenostmi v mezinárodních koprodukcích, jež nedávno začala spolupracovat s Magdalenou Puzmujźniakovu, producentkou zaměřenou na rozvoj. BWF se zaměřuje na dokumentární projekty a hrané filmy, které sbližují talentované tvůrce, jejichž zájmem je pracovat na filmech společně. BWF je rovněž otevřená koprodukcím a poskytování služeb.

HONEYLAND
Медена Земја

Režie: Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
Délka: 87 min
Země původu: Makedonie
Producent: Atanas Georgiev, Ljubomir Stefanov
Hlavní kameraman: Fejmi Daut, Samir Ljuma
Fáze vývoje: Postprodukce / hrubý střih
Předpokládané datum premiéry: leden 2019

» TEASER «

Synopse
Poslední lovkyně včel v Evropě musí zachránit včely a znovu nastolit přirozenou rovnováhu v Zemi medu, když rodina kočovných včelařů obsadí její území a ohrožuje tak její živobytí. Film je observační sondou do vizuálního příběhu původních obyvatel, jenž hluboce ovlivní náš přístup k přírodním zdrojům a životním podmínkám.

Životopisy režisérů
Ljubo Stefanov
Narozen 1975 ve Skopje. Více než 20 let zkušeností s vývojem a realizací komunikačních konceptů (reklamní kampaně a kampaně na zvýšení veřejného povědomí), produkce dokumentárních filmů a videí, obecně se zaměřuje na projekty související s problémy životního prostředí a lidského rozvoje. Mezi jeho klienty patří OSN, Euronatur, Swisscontact a další. Předchozí filmy: Dokumentární filmy The Noisy Neighbours (2005) a Lake of Apples (2017).
Tamara Kotevska
Narozena v roce 1993 v Prilepu v Makedonii. Získala mezinárodní cenu BEST BALKAN FILM v oficiální soutěži na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Tiraně se svým absolventským dokumentem STUDANTS (49’). Se svým první profesionálním dokumentárním filmem Lake of Apples (2017) podpořeným Rozvojovým programem OSN (jako autorka a režisérka) získala ocenění na Mezinárodním festivalu Nature Namur ve Francii, čestné uznání na Mezinárodním filmovém festivalu v Innsbrucku a cenu Perseus na festivalu T-film v České republice.

Producent: Trice Films 
» ul. Mihail Chakov 7a, 1/28, Skopje, Makedonie
» tricefilms@gmail.com
Hlavní činnost společnosti Trice Films spočívá v podpoře inovativních a tvůrčích nápadů umělců působících po celém světě, přičemž klade důraz na zvýšení standardní úrovně produkce. Vyjadřování myšlenek a konceptů s využitím čistě dokumentární formy a objektivního vypravěčství je něco, co bude Trice Films vždy podporovat.

JAN JEDLIČKA: COLOURFUL TRACES OF LANDSCAPE
Jan Jedlička: barevné stopy krajiny

Režie: Petr Záruba
Délka: 75 min
Země původu: Česká republika
Producent: Alice Tabery
Hlavní kameraman: Miroslav Janek
Fáze vývoje: produkce
Předpokládané datum premiéry: červenec 2019

» TEASER «

Synopse
Jan Jedlička přišel o krajinu svého mládí. Politická situace po roce 1968 jej donutila emigrovat. Usadil se ve Švýcarsku a nalezl svůj nový umělecký domov v Maremmě v jižním Toskánsku. Smyslem filmu je zmapovat 40letou cestu, během které tento samotářský umělec hledal svůj vlastní způsob, jak vyjádřit krajinu a její podstatu. Charakteristickým znakem Jedličkových prací je jejich zemitost. Autor sbírá barevné horniny, z nichž vyrábí pigmenty, které používá ve svých malbách. Zobrazená krajina se tak zároveň stává prostředkem (pigmenty) svého vlastního obrazu.

Životopis režiséra
Petr Záruba je absolventem Přírodovědecké fakulty Karlovy Univerzity a Katedry dokumentární tvorby na FAMU. Působí jako filmový režisér, kameraman a badatel ve filmových archivech (Hořící keř od Agnieszky Holland, Zlatá šedesátá od Martina Šulíka, Disidenti od Ruth Zybermanové, Operace Anthropoid od Jarmily Bůžkové). Ve svých předchozích filmech se zaměřoval na autory Adrienu Šimotovou (O blízkém a vzdáleném) a Jiřího Johna (Ovoce samo padající) a témata spjatá s přírodou a krajinou (Na okraji). Režíroval také dokumenty s historickou tematikou (Sonderaktion Prag).

Producenti: CINEPOINT s.r.o. – Alice Tabery (Česká republika); Česká televize – TPS Petra Kubici (Česká republika); Mammut Film – Ilaria Mallagutti (Itálie); Box Productions – Elodie Brunner (Švýcarsko)
» CINEPOINT s.r.o., Pod Vinicemi, 710/13, 16500 Praha
» tabery.alice@gmail.com / +420 732 883 260
» www.cinepoint.cz​
Nezávislá filmová produkční společnost založená v roce 1990. Alice Tabery se ke společnosti CINEPOINT přidala v roce 2011, aby zde vyvíjela a vytvářela tvůrčí dokumenty a autorské filmy v mezinárodních koprodukcích. Filmy: Nový život (Adam Olha, 2012), Eva Nová (Marko Škop, 2015), Epidemie Svobody (Tereza Reichová, 2017). Další projekty: Nomád ve městě od Anji Clubb (v postprodukci), Srpen 1968: Rekonstrukce okupace (v produkci) a další.

MAIA – A PORTRAIT WITH HANDS 1999 - 1905
Maia – Portret cu mâini 1999 - 1905

Režie: Alexandra Gulea
Délka: 80 min
Země původu: Rumunsko
Producent: Ana Maria Pirvan
Hlavní kameraman: George Chiper
Fáze vývoje: produkce
Předpokládané datum premiéry: srpen 2019

» TEASER «

Synopse
Moje babička umírá ve věku 93 let v domě na třídě Vítězství socialismu, přičemž se narodila v makedonských horách za Osmanské říše. Tato rumunská žena prožila celé 20. století. Zkoumání jejího osudu, který je zásadní pro můj vývoj na současném rumunském území, v kontextu významných historických událostí minulého století, utváří film, jenž ukazuje dramata na pomezí velké a „malé“ historie – osobní dramata. Maia vzdává hold anonymním lidem, kteří se stali hrdiny díky naší lásce.

Životopis režisérky
Alexandra Gulea (1970, Bukurešť, Rumunsko) v roce 1997 ukončila s vyznamenáním studia na Národní vysoké škole krásných umění v Paříži. Poté, co se podílela na několika malířských výstavách, studovala dokumentární film na filmové škole v Mnichově a od roku 1999 režírovala dokumentární i hrané filmy. U několika filmů pracovala také jako střihačka.

Producent: Anchor Films
» Bukurešť, Rumunsko
» anamaria@anchorfilms.ro / +407 430 113 60
» www.facebook.com/Anchor4Artists
Anchor Films je butiková produkční společnost se sídlem v Rumunsku, s jednou pobočkou v Bukurešti a druhou v Bejrútu, jež se zaměřuje na rozvíjení talentů, a začínající, ale i zavedené filmaře s vlastní vizí.

THE BLACK WEDDING
Crna svadba

Režie: Dragan Nikolić
Délka: 80 min, 52 min
Země původu: Srbsko
Producent: Jovana Nikolić
Hlavní kameraman: Dragan Nikolić
Fáze vývoje: Příprava
Předpokládané datum premiéry: říjen 2019

Synopse
Černá svatba je film o vyrovnání se se ztrátou, založený na příběhu tří generací žen, jež byly zapojeny do téhož rituálu černé svatby – tajného uzavření sňatku mezi mrtvým a žijící osobou.

Životopis režiséra
Režisér, scénárista a kameraman dokumentárních filmů Pohřebák (IDFA 2013), The Caviar Connection (IDFA 2008) a Národní park (IDFA 2006). Spoluscénárista filmu Run Rabbit Run, který získal cenu na Filmovém festivalu v Cannes (2003).

Producent: Prababa Production
» 153 Boul. Zoran Djindjic ap. 25, Bělehrad, Srbsko
» jovana@prababa.rs / +381 60 0250009
» www.prababa.rs​
Prababa Production (originální název Prababa produkcija) je nezávislá produkční společnost se zaměřením na tvůrčí dokumenty sídlící v Bělehradě, založená roku 2007 Jovanou a Draganem Nikolićovými. Z dílny společnosti Prababa Production vzešly filmy jako Pohřebák (2013), The Caviar Connection (2008) a Národní Park (2006). Tyto snímky byly promítány na 80 filmových festivalech (včetně IDFA 2013, IDFA 2008, IDFA 2006) a získaly celkem 18 ocenění.

THE RED SHEEP
La Pecora Rossa

Režie: Sara Tirelli
Délka: 90 min
Země původu: Rumunsko, Itálie
Producent: Ioana Turcan
Hlavní kameraman: Sara Tirelli
Fáze vývoje: Postprodukce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2018

» TEASER «

Synopse
Červená ovce je portrétem života a díla Marie Vittorie Backhousové, známé italské sedmdesátileté módní fotografky a vnučky Mussoliniho. Maria Vittoria znovu objevuje svůj revoluční příběh spolu se svým fotografickým pokusem zachytit nejvýznamnější a osobní období svého života, úzce spjatá s politickou a kulturní historií Itálie.

Životopis režisérky
Sara Tirelli (Itálie) je režisérka a umělkyně, jejíž tvorba se pohybuje na pomezí filmu a umění. Získala magisterský titul na Fakultě humanitních studií Univerzity v Boloni a na Katedře výtvarného umění, hudby a scénických umění v roce 2003 a ve stejném roce absolvovala na filmové škole Scuola Civica di Cinema e Nuovi Media, Politecnico di Milano. V současné době pracuje na instalaci virtuální reality v rámci stáže Artist in Production Residency v centru Kostepidemin podpořené organizacemi Borås Museum of Modern Art, Iaspis, Kultur i Väst, Region Västra Götaland a Švédskou uměleckou grantovou komisí.

Producent: Madera Creation, Studioset Production
» I.D Mendeleev nr 2, Bukurešť, Rumunsko
» igturcan@syr.edu / +40742606326
» www.studioset.tv​
Společnost vznikla jako propojení zkušených nezávislých filmařů a dřívějších studií jako byl Dementor, WeAreOm a v nedávné době také FrameBreed. STUDIOSET je produkční společnost zajišťující veškeré služby, nebo ještě lépe inovativní propojení přístupů, dovedností a řemesla, jehož výsledkem je vysoce kvalitní audiovizuální práce.

VIVA VIDEO, VIDEO VIVA: CZECHOSLOVAK ELECTRONIC IMAGE
VIVA VIDEO, VIDEO VIVA: Československý obraz elektronický

Režie: Adéla Komrzý
Délka: 75 min
Země původu: Česká republika
Producent: Vít Komrzý
Hlavní kameraman: Jakub Halousek
Fáze vývoje: produkce
Předpokládané datum premiéry: květen 2019

» TEASER «

Synopse
Film režíruje vnučka Radka Pilaře, známého autora oblíbených animovaných seriálů českých dětí jako je Rumcajs, o jehož průkopnické tvorbě videí se v Československu tolik nevědělo. Dokument oprašuje staré videokazety, aby nahlédnul do prvních elektronických obrazů, které v zemi vznikaly, a objevil dosud nezmapovanou historii předrevolučního českého video umění. O několik desetiletí později „videoumělci“ (Skala, Vasulka a další) stále sdílejí své nadšení, nutkavou zvídavost a futuristické vize o využití nových technologií pro umělecké vyjádření.

Životopis režisérky
Adéla Komrzý (1992) nejprve studovala Dějiny umění na Karlově univerzitě, než přešla na studia režie dokumentární tvorby na FAMU. V současné době je na stáži na Filmuniversitaet Babelsberg Konrad Wolf, kde studuje režii. Její poslední celovečerní bakalářský film Výchova k válce (68 min), vznikl ve spolupráci s význačnými českými dokumentaristy Vítem Klusákem a Filipem Remundou (Hypermarket Film), Českou televizí a FAMU. Film byl představen na mezinárodních filmových festivalech v Evropě a v Rusku. V roce 2018 byla autorka přizvána k účasti na Berlinale Talents.

Producent: Universal Production Partners
» Žitomírská 7/489, 101 00 Praha 10, Česká republika
» a.komrzy@gmail.com / +420 602 231 942,
» www.upp.cz​
Společnost Universal Production Partners byla založena v roce 1994 a je největším odborníkem na vizuální efekty a postprodukci v kontinentální Evropě s pobočkami v Praze a Budapešti. V současné době UPP nabízí komplexní služby v oblastech vizuálních efektů a postprodukce, a umožňuje tak vznik špičkových celovečerních filmů, televizních projektů, reklam a videí, to vše prakticky na jednom místě.