Docu Talents @KVIFF 2017

Váš průvodce zbrusu novými dokumenty, které se právě natáčejí ve střední a východní Evropě – regionu s dlouhou dokumentární tradicí, kde se v poslední době vynořila řada pozoruhodných a kreativních filmových tvůrců.

«« Zpět na aktuální ročník Docu Talents

13. ročník Docu Talents byl prezentován v rámci industry sekce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Pořádal jej Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava ve spolupráci s MFF Karlovy Vary. Režiséři a producenti vybraných celovečerních dokumentů představili své projekty v osmiminutových prezentacích.

DOCU TALENTS @KVIFF / 13. ročník
4. července 2017 / 14.00 
16.00
MFF Karlovy Vary / Kongresový sál hotelu Thermal

Při této příležitosti byli oznámeni také nositelé prestižního ocenění EMERGING PRODUCER 2018 a první příjemce post-produkčního grantu Ji.hlava Film Fund.

KONTAKT / Jarmila Outratová / Head of Industry Office / jarmila@ji-hlava.cz

>> Projekty vybrané na Docu Talents 2017 <<

--------------

Určeno pro tyto projekty:
Středo- nebo dlouhometrážní dokumentární projekty ve fázi produkce nebo postprodukce s předpokládanou premiérou mezi srpnem 2017 a červencem 2018.

Určeno pro projekty pocházející z těchto zemi:
Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Gruzie, Maďarsko, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Ukrajina

--------------

Docu Talents funguje od roku 2005 jako startovací rampa pro řadu dokumentárních filmů. Připomeňme například filmy Králík po berlínsku, Slepé lásky, Nesvatbov, Problém s komáry a jiné příběhy, Jak se vaří dějiny, René, Pevnost, Roura, Danielův svět, V paprscích slunce, FC Roma, Příbuzní nebo The Road Movie.
 
Každý rok jsou k účasti na akci zváni festivaloví dramaturgové, distributoři, nákupčí a místní i zahraniční novináři. Režiséři a producenti představí 12 vybraných projektů v osmiminutových prezentacích, jejichž součástí je i tříminutový trailer. Po skončení prezentací následuje neformální večírek a one-to-one setkání prezentujících se sales agenty a zástupci filmových festivalů.

Dokumentární projekty vybírají zástupci MFDF Ji.hlava.

--------------

One-to-one meetings

Po prezentacích následovaly osobní setkání s těmito experty:

 

Projekty vybrané na Docu Talents 2017

ABOUT LIFE OF PLANETS
Из жизни планет

Režie: Katarina Suvorova
Země původu: Kazachstán
Produkce: Anna Vilgelmi
Kamera: Dos Nurbulatov, Azamat Dulatov
Délka filmu: 60 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: prosinec 2017

>> TEASER <<

Hvězdárna Tchien-šan usazená na hoře nad jezerem umírá na stáří a nedostatečnou péči jako žena toužící, aby se jí někdo dvořil. Kdysi dávno, za svého zlatého věku, patřila k největším výzkumným centrům Sovětského svazu. Před dvěma lety dal starý profesor dohromady partu entuziastických hvězdářů, bývalých členů hvězdářského klubu z Almaty, a společně se rozhodli zachránit, co z této stanice zbylo, aby bylo možné ve výzkumu pokračovat. Nadšenci se vydávají na cestu k neznámým hranicím s očima zvednutýma k nebi, hledajíce cosi nového.

Katarina Suvorova studovala umění na Umělecké škole v Almaty a film na Akademii výtvarných umění v Almaty a na katedře hraného filmu v rámci Vysokoškolských kurzů pro scenáristy a režiséry v Moskvě. Natočila několik krátkých dokumentárních filmů, které byly uvedeny na mezinárodních filmových festivalech, kde se dočkaly několika ocenění. V současnosti Katarina pracuje na sérii televizních dokumentů pro kazašskou televizi. V roce 2014 měla možnost zúčastnit se čtyřdenního losangeleského semináře vedeného Wernerem Herzogem.

Rhizome je audiovizuální a kinematografická produkční společnost sídlící ve francouzském Lyonu. Produkuje tvůrčí dokumentární filmy, často v mezinárodní spolupráci. Podílela se na vzniku odvážných, svobodomyslných děl a klade důraz na formální stránku a estetickou dimenzi dokumentu. Zástupci Rhizome se účastnili několika mezinárodních koprodukčních setkání v Arménii, střední Asii, Kambodži, Francouzské Guyaně a Senegalu.

--------------

CENTRAL BUS STATION
Central Bus Station

Režie: Tomáš Elšík
Země původu: Česká republika
Produkce: Jitka Kotrlová
Kamera: Ondřej Belica
Délka filmu: 85 min
Fáze vývoje: postprodukce
Předpokládaná premiéra: únor 2018

>> TEASER <<

Yonathan je průvodcem po jednom z nejubožejších míst na světě – Hlavním autobusovém nádraží. Nádraží se stalo středobodem ghetta složeného z uprchlíků z celého světa. V nekonečném labyrintu chodeb Yonathan nalezl svůj náhradní domov a představuje lidem kulturní rozmanitost obyvatel, kteří se stali jeho novou rodinou. Každodenní shon a ozvuky cizích jazyků vytvářejí soudobou Babylonskou věž, po níž Yonathan provází ty, kteří ho potřebují. Vizuálně experimentální dokument ukazuje nádraží jako protagonistu s mnoha příběhy a tvářemi. Navzdory rozmanitosti si nádraží uchovává svou povahu.

Tomáš Elšík vystudoval filmovou školu v Písku a od roku 2009 studuje střih na pražské FAMU. Je režisérem, kameramanem a střihačem mnoha studentských filmů, reklamních videí a televizních reklam. Jeho první dokumentární film Dementova zpráva získal v roce 2013 cenu Famufestu za nejlepší střih. Téhož roku byl asistentem vedoucího evropského workshopu Ex Oriente Grozjaně. Mimoto byl asistentem Andrije Zafranoviče při práci na filmu Honey Nights (rež. Ivo Trajkov) a je střihačem několika televizních dokumentárních cyklů České televize.

Frame films je společnost, kterou v roce 2013 založila Jitka Kotrlová. Společnost se zaměřuje na vývoj a výrobu kreativních audiovizuálních děl. Klade důraz na tvůrčí přístup a kolektivní práci.  V poslední době vyrobila celovečerní film Sněží! (rež. Kristina Nedvědová), dokumentární film Příběhy z Kibery (rež. Martin Páv) a dokumentární film Hlavní autobusové nádraží (rež. Tomáš Elšík).

--------------

CRYING WILL GET YOU NOWHERE
Sírással nem megyünk semmire

Režie: Réka Szabó
Země původu: Maďarsko
Produkce: Réka Szabó, Sára László, Marcell Gerő
Kamera: Claudia Kovács
Délka filmu: 85 min
Fáze vývoje: postprodukce
Předpokládaná premiéra: listopad 2017

Výjimečné zkoušení současného tanečního představení se rodí z dialogu ženy, která přežila holocaust (90), vynikající tanečnice (32) a choreografky/režisérky (47). Ženy se zcela odlišnou dějinnou zkušeností a v odlišných životních etapách před našima očima navazují vzájemné lidské vztahy.

Jako tanečnice Réka Szabó spolupracovala s několika choreografy a v roce 2002 začala budovat The Symptoms, jednu z nejvýznamnějších maďarských společností se zaměřením na divadlo a současný tanec. Ve své tvorbě se zabývá všednodenními problémy a k těmto tématům se vyjadřuje hluboce osobním tónem. To vše je zastřešeno viděním, které je humorné, sebeironické a současně poetické. Tento pohled lze vystopovat už v jejích experimentálních tanečních filmech Shadow Movie – cartoon with living characters a Mourning, které byly uvedeny na několika festivalech.

Od svého založení v roce 2007 se Campfilm věnuje výrobě dokumentárních filmů s různými národními a mezinárodními partnery (HBO Europe, ARTE France, RTS). Filmy, na nichž se podílí, se dotýkají sociálních témat, vyznačují se silnou obrazovou přitažlivostí a bývají uváděny na národních a mezinárodních festivalech, např. na 45. ročníku Directors’ Fortnight, 43. festivalu mezinárodních filmů v Rotterdamu, Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů 2014 v Amsterodamu a 62. festivalu mezinárodních filmů v San Sebastian.

--------------

D IS FOR DIVISION
Muris

Režie: Davis Simanis
Země původu: Lotyšsko, Česká republika
Produkce: Guntis Trekteris, Radim Procházka
Kamera: Aigars Sērmukšs
Délka filmu: 75 min
Fáze vývoje: postprodukce
Předpokládaná premiéra: říjen 2017

>> TEASER <<

Na archivní fotografii vidíme lotyšskou ženu jménem Hermine Purina, která se stala první obětí sovětské invaze do Lotyšska v roce 1940, když se pokoušela zaštítit svého syna Voldemärse vlastním tělem. Snímek se stává inspirací pro přemítání nad hranicemi filmu v zeměpisném i metaforickém smyslu. Rusové a Lotyši vnímají důležitost dějinné reality naprosto jiným způsobem. Jedna strana si ji spojuje s osvobozením, druhá se ztrátou svobody. Proslulý lotyšský autor Davis Simanis vytváří výbušné svědectví o napětí na východních hranicích Evropské unie.

Tento lotyšský filmař a teoretik je režisérem řady poetických dokumentárních filmů a dlouhometrážních snímků překračujících žánrové hranice. Přednáší teorii a dějiny filmu na filmových školách v Lotyšsku a ve Finsku. Svou dizertační práci věnoval prostředkům, s jejichž pomocí lze ve filmu zobrazit dějiny. Jeho vlastní filmy byly uvedeny na mnoha festivalech, kde se dočkaly řady ocenění (např. IDFA; CPH:DOX; DOK Leipzig).  Jeho předešlý film Escaping Riga (2014) je dokumentární fikce o dvou světových géniích 20. století britském filozofovi siru Isaiahovi Berlinovi a ruském filmovém režisérovi Sergeji Ejzenštejnovi.

Hlavní činností Ego Media je produkce hraných a dokumentárních filmů pro domácí i mezinárodní publikum a poskytování služeb cizím produkcím v Lotyšsku. Mezi poslední projekty patří Příbuzní Vitalije Manského.

Společnost PRP spolupracovala na více než deseti celovečerních filmech, které získaly četná česká i mezinárodní ocenění. Mysteriózní komedie Schmitke měla premiéru v Pusanu, získala cenu za nejlepší debut v Cottbusu a dva České lvy.

--------------

DYING FOR BEGINNERS
Umírání pro začátečníky

Režie: Bára Kopecká, Marek Bouda
Země původu: Česká republika
Produkce: Bára Kopecká, Veronika Kührová
Kamera: Marek Bouda
Délka filmu: 60 min
Fáze vývoje: dokončen
Předpokládaná premiéra: září 2017

Většina lidí nemyslí nebo nechce myslet na smrt, dokud je k tomu něco nepřinutí. Tím něčím obvykle bývá smrtelná choroba, která je náhle natolik blízko, že před ní není úniku. Jsou ovšem lidí, kteří na smrt myslí již v mládí. Lidé se na ně dívají jako na podivíny trpící melancholií nebo je jim diagnostikována deprese.

Bára Kopecká vystudovala střih na FAMU a při škole začala pracovat na nejrůznějších projektech pro Českou televizi. Několik let žila v Severní Americe, kde se rovněž věnovala filmu a psaní scénářů. V minulosti působila jako vedoucí katedry střihu na FAMU a nyní vyučuje na FAMU International, pracuje s řadou filmových a televizních produkcí a v rámci své vlastní produkční společnosti produkuje nezávislé filmy.

Marek Bouda je režisér a scenárista, věnuje se ovšem také hudební kompozici.  Vyučuje na katedře režie na FAMU. Režíruje hrané i dokumentární filmy.  Z jeho tvorby jmenujme například film Vlak z roku 1994 nebo dokumenty z cyklu Předčasná úmrtí režírovaného pro Českou televizi.

V roce 2009 Bára prodělala osobní krizi a s ní přišla naléhavá potřeba vyjádřit se mimo obvyklé smlouvy a nezaměřovat se pouze na tradiční cílové skupiny. Požádala o pomoc Státní fond kinematografie, aby měla při tvorbě volnou ruku, protože doufala, že se tak dostane do neprobádaných, experimentálních vod. Posléze zjistila, že film pro ni stále představuje formu komunikace. Nezávislý dokumentární film vždy vnímala jako uměleckou formu, nikoli jako soubor informací.

 • Bára Kopecká, s.r.o. – Bára Kopecká | Analog Vision s.r.o. – Veronika Kührová
  Bára Kopecká, s.r.o., Újezd 452/44, 118 00, Praha - Malá Strana, Česká republika
  mail@barakopecka.com | www.barakopecka.com

--------------

EARTHLY PARADISE
Ráj na zemi

Režie: Jaro Vojtek
Země původu: Slovensko
Produkce: Mátyás Prikler, Zora Jaurová
Kamera: Jaro Vojtek
Délka filmu: 90 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: březen 2018

>> TEASER <<

Dokumentární film Jaro Vojtka o jeho příteli Andreji Bánovi, novináři a válečném fotografovi, který podává zprávy o strašlivých konfliktech po celém světě. Jaro se často stává tichým svědkem reportérových osobních soubojů, problematických vztahů, psychických obtíží a úsilí překonat depresi.  Koncepce filmu je založena na jejich společné cestě do konfliktních zón a uprchlických osudů v kontrastu s jejich každodenními důvěrnými hovory. Ráj na zemi je topografie individuálních i globálních soubojů – terapie pokračující bez konce.

Jaro Vojtek studoval režii filmových dokumentů na Akademii múzických umění v Bratislavě, kde nyní vyučuje režii na katedře dokumentárního filmu. Od roku 1993 režíroval několik krátkých a středometrážních dokumentárních filmů. Jeho druhý dlouhometrážní dokumentární film Hranice, který měl premiéru v roce 2009, získal na MFDF Jihlava cenu v kategorii Mezi moři pro nejlepší východoevropský dokumentární film a objevil se v prestižní sekci Spectrum na Festivalu dokumentárních filmů v Rotterdamu.

Společnost MPhilms s.r.o., založená v roce 2005, se zaměřuje především na filmovou produkci a osvětovou činnost. Má dva produkční partnery, Mátyáse Priklera a Zoru Jaurovou. Společnost produkovala několik Priklerových filmů (Děkuji, dobře a Slovensko 2.0) a hraný dlouhometrážní snímek Jaro Vojtka s názvem Děti a dále koprodukovala film Szabolcse Hajdua Přelud.

--------------

KIRUNA 2.0
Kiruna 2.0

Režie: Greta Stocklassa
Země původu: Česká republika
Produkce: Veronika Kührová, Michal Kráčmer
Kamera: Stanislav Adam
Délka filmu: 80 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: červenec 2018

Nejsevernější město Švédska bude přesunuto tři kilometry na východ. Přestože podobné situace nejsou v dějinách ojedinělé, tento případ je výjimečný. Město z této obtížné situace udělalo senzaci.  Média z celého světa začala psát o městečku za polárním kruhem s patnácti tisíci obyvateli, které se má stát nejmodernějším městem světa.

Greta se narodila roku 1993 v Opočnu, ale pochází z česko-švédské rodiny. Nejprve žila v Praze a v roce 2005 se s rodinou přestěhovala do Stockholmu. V roce 2013 se vrátila do Prahy studovat dokumentární film na FAMU. Hlavním tématem jejích filmů, které balancují na pomezí dokumentu, fikce a experimentu, je identita. Greta pracuje se stylizací a výtvarnou formální vizualizací.  Její krátký film Pohledy na Věru Bechyňovou měl premiéru na MFDF Jihlava a promítal se na Visions du Réel, Neisse Film Fest a DOK.fest München. Greta se dostala také mezi finalisty ceny Magnesia za nejlepší studentský film.

Analog Vision je zbrusu nová filmová produkční a distribuční společnost se sídlem v Praze, založená producenty Veronikou Kührovou a Michalem Kráčmerem. Tato fúze zrodila společnost, která se zaměřuje na tvorbu a distribuci filmů mladých autorů ze střední Evropy a vyvíjí nové audiovizuální formy prostřednictvím propojování světů videoher a filmů, čímž dává vzniknout žánrovým filmům cílícím na globální trh.

--------------

MERRY CHRISTMAS, YIWU
Merry Christmas, Yiwu

Režie: Mladen Kovačević
Země původu: Srbsko
Produkce: Iva Plemić Divjak
Kamera: Marko Milovanović
Délka filmu: 90 min, 52 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: červenec 2018

Okolo 60 % vánočních ozdob z celého světa se vyrábí v čínském městě I-wu, které je místem bizarní řemeslné zručnosti, kde Vánoce nikdo neslaví. Veselé Vánoce, I-wu  je poetický, observační dokumentární film a přitažlivou vizuální estetikou hodnou vánoční pohádky pro dospělé. Vyhýbá se stereotypnímu zobrazování Číny a místo toho zachycuje intimní okamžiky ze života pracujících v I-wu a nabízí překvapivý příběh o místě, kde vznikají Vánoce.

Mladen Kovačević studoval režii hraných filmů v Bělehradě, Londýně a Kapském Městě, ale poté se začal plně věnovat dokumentárním filmům. Jeho dokumentární debut, neokázale nekonvenční a vysoce ceněný Unplugged měl premiéru v soutěži Visions du Réel 2013 a poté se představil na Hot Docs, CPH:DOX, FID Marseille a DOK Leipzig (celkem na více než 80 festivalech) a získal 10 cen. Jeho poslední dokumentární film Wall of Death and All That měl premiéru v mezinárodní soutěži Visions du Réel 2016, na Beldocs získal cenu za nejlepší film a nejlepší kameru a na bělehradském festivalu Martovski cenu za nejlepší hudbu a zvuk.

Bělehradskou společnost Horopter Film Production, kterou založil filmař Mladen Kovačević, se zaměřuje na produkci dokumentárních filmů, jež vyprávějí velké příběhy mimořádným způsobem, který dokáže oslovit mezinárodní publikum. Mezi její poslední produkce patří Kovačevićovy mezinárodně úspěšné filmy Unplugged a Wall of Death and All That, které se objevily na Visions du Réel, HotDocs, CPH:DOX, FID Marseille a DOK Leipzig. V roce 2016 do společnosti nastoupila Iva Plemič Divjak.

--------------

(N)OSTALGIA
(N)Ostalgia

Režie - autoři: Vicki Thornton, Pavel Yurov
Země původu: Ukrajina, Lucembursko, Estonsko
Produkce: Marion Guth, Julia Sinkevych, Nadia Parfan, Marianna Kaat
Kamera: Jean-Louis Schuller
Délka filmu: 80 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: únor 2018

(N)OSTALGIE, existenciální cesta z minulosti do současnosti, sleduje ukrajinského divadelního režiséra a britskou filmařku, kteří se rozhodnou hledat příběhy pro novou divadelní hru v hornických osadách. Vydají se po stopách odvěké migrace z Donbasu a nakonec se ocitnou v bývalé sovětské hornické osadě na okraji polárního kruhu. Konfrontováni s novou realitou představovanou nepočetnou místní komunitou a západními turisty hladovými spatřit trosky někdejší prosperity jsou přinuceni přemýšlet o vlastní kulturní identitě, o přetrvávání propagandy Východ versus Západ i o svém vztahu k „jinakosti“.

Vicki Thornton je vizuální umělkyně a filmařka, která se pohybuje mezi kinosály a galeriemi. Nedávno byla vybrána do programu věnovaného vývoji dokumentárního filmu Britské rady, Sheffield Doc/Fest a Docudays’ DocWorks UA/UK. V roce 2015 získala Celeste Prize za snímek The Remembered Film a v roce 2008 byla nominována na Paul Hamlyn Award. V roce 2012 byla vybrána pro Evropskou dílnu uměleckého filmu VISIO ve Florencii (2012) a je držitelkou Lynn Painter-Stainers Prize za fotografii (2011). Její filmy se promítaly na Cambridge Film Festival, Alchemy Festival, ASFF, VIDEOEX, AURORA a na mnohých výstavách.

Julia Sinkevič má více než desetiletou zkušenost s řízením kulturních projektů. Od roku 2010 působí jako výkonná producentka Mezinárodního filmového festival v Oděse. V nedávné době se začala věnovat filmové produkci a stala se koproducentkou posledního filmu ostříleného ruského režiséra Vitalije Manského.

 • a_BAHN - Marion Guth (Lucembursko)
  JS FILMS –  Julia Sinkevych and Nadia Parfan (Ukrajina)
  Baltic Film Production – Marianna Kaat (Estonsko)

  a_BAHN | 115A rue Emile Mark, L4620 Differdange, Lucembursko
  marion@a-bahn.com | +352661163820 | www.a-bahn.com

--------------

OCCUPATION 1968
Okupacia 1968

Režie: Evdokia Moskvina, Magdalena Szymkov, Stefan Komandarev, Linda Dombrovszky, Marie Elisa Scheidt
Země původu: Slovensko, Česká republika, Polsko, Bulharsko, Maďarsko
Produkce: Peter Kerekes
Kamera: tbc
Délka filmu: 130 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: únor 2018

>> TEASER <<

Okupace, jak ji vidí okupanti. V roce 1968 pět zemí Varšavské smlouvy okupovalo Československo. O padesát let později natočí pět režisérů z těchto zemí krátké filmy o invazi z pohledu lidí, kteří se jí zúčastnili.

Abychom získali pokud možno nejrozmanitější pohledy na toto složité téma, vybrali jsme po jednom režisérovi z každé země bývalé Varšavské smlouvy, která se zúčastnila okupace Československa – z Ruska, Polska, Německa, Maďarska a Bulharska – pět různých pohledů zevnitř pěti různých zemí.  Z mozaiky subjektivních portrétů vznikne dokumentární cyklus pěti 26minutových televizních dílů a 130minutový dlouhometrážní dokument, který půjde do distribuce.

Společnost Peter Kerekes, s. r. o. založil v roce 1998 její stoprocentní vlastník Peter Kerekes, který působí jako producent, režisér a konzultant. Společnost se zaměřuje na tvorbu kreativních dokumentů, které jsou financovány a produkovány v mezinárodní koprodukci, a pravidelně spolupracuje se slovenským veřejnoprávním rozhlasem a televizí (RTVS; bývalá Slovenská televize) a s Českou televizí.

--------------

SPOON
Karote

Režie: Laila Pakalnina
Země původu: Lotyšsko, Litva
Produkce: Laila Pakalnina, Dagnė Vildžiūnaitė
Kamera: Gints Berzins
Délka filmu: 66 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: červenec 2018

>> TEASER <<

Lidé umějí vrtat velmi hluboko, až tam, kde se nachází ropa. Party kvalifikovaných mužů vybavených těžkou technikou těží ropu a dopravují ji na vzdálená místa, tam, kde ji jiní kvalifikovaní muži mění v plast. Plast je poté převezen do továrny, kde jej ještě jiní muži promění ve lžíce, které budou dopraveny ještě dále, do nejrůznějších bister a kantýn, kde budou pravděpodobně k dispozici zdarma. Tento smysluplný život jim vydrží po dobu jednoho nijak slavnostního jídla. Film pojednává o tom, jak moc společnost investuje do výroby plastových lžic, které se potom jednoduše vyhodí.

Laila Pakalnina absolvovala v roce 1991 obor filmová režie na Moskevském filmovém institutu (VGIK). Tato režisérka a scenáristka 28 dokumentárních filmů, 5 krátkých filmů a 5 hraných dlouhometrážních filmů se celkově podílela na vzniku 38 filmů. Má 2 děti, 1 manžela, 1 psa a 2 kola. A také mnoho nápadů na další filmy. Její snímky se objevily v oficiální sekci festivalů v Cannes, Benátkách, na Berlinale, v Locarnu, Karlových Varech, Římě a dalších mezinárodních festivalech, kde zaznamenaly značný úspěch.

Hargla Company byla založena v roce 1997 s cílem umožnit zakladatelům točit vlastní filmy. Společnost doposud vyprodukovala 5 dlouhometrážním filmů, 11 kreativních dokumentárních filmů a 4 krátké filmy. Téměř všechny získaly různá ocenění na festivalech a dostaly se do výběru v Cannes, Benátkách, Berlinale, Locarnu, Římě, Karlových Varech, IDFA, Visions du Reel atd.

--------------

VOICES APART
Atskirti balsai

Režie: David Heinemann, Elvina Nevardauskaite
Země původu: Litva, Velká Británie
Produkce: Elvina Nevardauskaite
Kamera: Elvina Nevardauskaite
Délka filmu: 40 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: červen 2018

>> TEASER <<

Jak víme, že to, co slyšíme nebo vidíme, je skutečné? Čtyři lidi, kteří slýchávají neexistující hlasy, vyprávějí o zásadních zážitcích v průběhu rozvoje jejich psychóz, ohledávajíce tenkou hranici mezi objektivním světem a subjektivními prožitky. Přestože až do konce filmu zůstanou nepojmenovaní a neviditelní, rozpoznáme je od sebe po hlase. Posloucháme je, jak líčí svá traumata a jizvy, které je poznamenaly, kterými se liší.

Elvina Nevardauskaite získala v roce 2014 bakalářský titul v oboru filmová studia na londýnské  Middlesex University. Její absolventský film 33 Below Clapham byl toho roku doporučen šéfredaktorem časopisu Wired. Elvinin režisérský debut se jmenuje Remember, Thou Art Clay.

David Heinemann je držitelem magisterského titulu v oboru filmová studia na newyorské Columbia University. Vyučuje režii na londýnské Middlesex University. Tento film je jeho prvním projektem ve spolupráci s Broken Island Films.

Broken Island Films je produkční společnost, která se specializuje na kreativní dokumentární filmy a hrané filmy o současné Litvě.  Cílem společnosti je s dostatkem trpělivosti, péče a elegance porozumět tomuto krásnému, poničenému světu a dát mu hlas.

 

«« Zpět na aktuální ročník Docu Talents