Za tváří zrcadla

Iza lica zrcala

A Two Way Mirror

  • Katarina Zrinka Matijević
  • Chorvatsko
  • 2016, 42 min
Scénář: Katarina Zrinka Matijević
Kamera: Vjeran Hrpka
Střih: Ana Štulina
Zvuk: Ivan Zelić, Vesna Biljan Pušić
Hudba: Šumovi protiv valova
Producent, koproducent: Nenad Puhovski (Factum), Tamara Babun (Factum)
Barva: Colour
Jazyk: chorvatština
Synopse

Poetický dokument o cestě ženy k sebeuvědomění a nalezení vnitřního míru a harmonie. Autorka se vrací do chorvatského regionu Lika, krajiny svých předků, a v lůně přírody se snaží vyrovnat s životními ztrátami, nemocí a strachem z budoucnosti. Snímek je členěn do šesti kapitol (prolog, jaro, léto, podzim, zima, epilog), spojených s různými obdobími lidského života. Přináší velmi otevřenou a intimní zpověď v mozaice vzpomínek a zážitků, úvah a pocitů. Film funguje i jako terapeutický nástroj, s jehož pomocí autorka nachází sílu bojovat. Snímek získal chorvatskou cenu Oktavijan za nejlepší dokumentární film.

„Každý strach je odůvodněný. Abych se oprostila od svých běsů, spojila jsem tajné vzorce a vědomosti své rodiny s přírodním koloběhem a skrze tento střet odhalila, co je ve zvířeti lidského a v člověku zvířecího.“ Katarina Zrinka Matijevićová

Biografie

Chorvatská režisérka a scenáristka Katarina Zrinka Matijevićová (1973) vystudovala filmovou a televizní režii v Záhřebu. Natočila patnáct dokumentů a krátkých filmů, jež se promítaly na festivalech po celém světě. Poprvé na sebe upozornila studentským filmem Duel, jenž obdržel řadu domácích cen. Její druhý dokument On Cows and Men, spolurežírovaný Nebojšou Slijepčevićovou, zavítal na IDFA a další významné festivaly.

Fotogalerie

MARTINA KOLARIĆ / martina@zagrebdox.net / +385912828015

 
Ročník festivalu: 2016
Sekce: Mezi Moři
Typ premiéry: Evropská premiéra
Projekční formát: DCP
Jazyk titulků: angličtina
Uvedení:
28.10.2016 10:00

GODARDOVA PAMĚŤ V JI.HLAVĚ

Autorem znělky 22. Ji.hlavy je slavný režisér Jean-Luc Godard

Více