Český žurnál: Blízký daleký východ

Český žurnál: Blízký daleký východ

Czech Journal: Near Far East

Scénář: Filip Remunda
Kamera: Martin Tokar
Střih: Marek Šulík
Zvuk: Michal Gábor
Producent, koproducent: Petr Kubica (Česká televize)
Barva: Colour
Jazyk: ukrajinština, ruština, čeština, angličtina
Synopse
Snímek o atmosféře v současné válkou zmítané Ukrajině vznikal v průběhu jednoho roku jako režisérův cestovní deník. Ukrajinská učitelka Táňa, která v Praze pracuje jako uklízečka, bere filmaře s sebou na návštěvu své rodiny do Zakarpatí. Režisér se také setkává se svými známými místními novináři a revolucionářem Petrem, který dělá nonkonformního průvodce po rezidenci Viktora Janukovyče. Pozorovatelské, většinou statické záběry, ve kterých Remunda vystupuje jen občas jako svědek či moderátor, doprovází jeho komentář mimo obraz nabízející zamyšlení nad vlastním vztahem k Ukrajině i médiím obecně.

DETAIL:
„Narkomany už vymýtili jako společenskou třídu. Taky tu nejsou.“ „A kde jsou?“ „Já bych řekl, že se šli léčit. Narkomani jsou nemocní lidé. Ty je třeba léčit. Způsoby jsou různé. Vyfasují lopatu a kopou zákopy.“
Biografie

Režisér a producent Filip Remunda je znám především jako spoluautor konfrontačních satirických dokumentů Český sen (2004) a Český mír (2010). Remundův snímek Obec B. vyhrál v roce 2002 soutěž dokumentárních filmů na MFF Karlovy Vary. Jeho Pulec, králík a Duch svatý získal diváckou cenu na MFDF Ji.hlava v roce 2007. Od roku 2011 působí jako kurátor Inspiračního fóra. Od roku 2013 se věnuje televiznímu cyklu Český žurnál, v jehož rámci vznikl i Blízký daleký východ. Na MFDF Ji.hlava 2015 uvádí v soutěži Mezi moři snímek Pára nad řekou, který natočil společně s Robertem Kirchhoffem.

Fotogalerie

Česká televize / Kavčí Hory / 140 70 / Prague 4 / Czech Republic /  +420 261 132 672 / www.ceskatelevize.cz
 
Ročník festivalu: 2015
Sekce: Česká radost
Typ premiéry: Světová premiéra
Jazyk titulků: čeština
Uvedení:
28.10.2015 19:30

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více