Češi proti Čechům

Češi proti Čechům

Czechs against Czechs

Scénář: Tomáš Kratochvíl
Kamera: Tomáš Kratochvíl
Střih: Tomáš Kratochvíl
Zvuk: Tomáš Kratochvíl
Producent, koproducent: Filip Remunda (Hypermarket Film s.r.o.), Vít Klusák (Hypermarket Film s.r.o.), Petr Kubica (Česká televize)
Barva: Colour
Jazyk: čeština
Synopse

Filmová reportáž s prvky osobního deníku se zaměřuje na xenofobii v české společnosti a aktivizmus proti neonacistickým demonstracím, ale i na autorovu osobní zkušenost života v romské vyloučené lokalitě. Většinu scén natočil režisér sám vlastní kamerou a bezprostředně působící záběry prokládá voiceoverovými postřehy a komentáři. V několika málo scénách je přidaná nediegetická hudba, která má podpořit dramatický efekt. Svými přímočarými otázkami se snaží demaskovat rasistické argumenty nejen samotných účastníků protiromských pochodů, ale i mnoha běžných občanů.

DETAIL:
„Já bych tam hodila granát mezi ně.“ „Mezi koho?“ „Mezi cikány. Protože se rodijou jak myši.“ „Je potřeba je zabít?“ „Je. Víte, co měl zrobit Hitler? Židy nechat a cikány postřílet. Je jich moc.“

Biografie

Absolvent Fakulty humanitních studií Tomáš Kratochvíl strávil pouhý rok na katedře střihu na FAMU. Podílel se na snímku Hives (2012), který je výsledkem spolupráce pěti evropských filmových škol. Prosadil se ale až dokumentárním filmem Gadžo (2014), což byl autorův filmový deník o jeho pobytu mezi Romy ve vyloučené lokalitě v Předlicích. Film vznikal nejprve jako nezávislý projekt, nakonec se ale stal součástí seriálu Český žurnál. Snímek Češi proti Čechům je možné považovat za jeho volné pokračování.

Fotogalerie

Hypermarket Film s.r.o. / Tereza Horská / Kubelíkova 27 / Praha / Czech Republic / +420 602 335 559 / email@hypermarketfilm.cz
 
Ročník festivalu: 2015
Sekce: Česká radost
Typ premiéry: Česká premiéra
Ocenění: Zvláštní uznání poroty Česká radost
Projekční formát: DCP
Jazyk titulků: angličtina
Uvedení:
28.10.2015 13:30

STAŇTE SE DOC.MANEM

Podpořte ji.hlavský festival a staňte se Doc.Manem!

Více