Izrael, dobrodružství

Israel, an Adventure

Israel, an Adventure

Barva: Colour
Synopse
„Neúnavně prozkoumává jedinečnou evokativní sílu filmu, bez sentimentu odkrývá ložiska hlubokých emocí, odhaluje básnické pohledy,“ napsal ve studii věnované

Alexandru Hammidovi Thomas E. Valasek. V češtině vyšla tato zásadní stať poprvé v prvním čísle DO- revue pro dokumentární film, u příležitosti rozsáhlé retrospektivy, kterou v roce 2003 připravil jihlavský festival. Nebyly tehdy uvedeny všechny filmy, některé zůstaly nedostupné, jiné nebylo možné promítat z technických důvodů. Protože i některé retrospektivy mohou být dílem ve stavu zrodu (work in progress) uvádíme poprvé snímek, který Hammid jako kameraman a spolurežisér realizoval pro izraelskou vládní kancelář cestovního ruchu.

ZASLÍBENÁ ZEM Pokračování snu o krajině. Zaslíbená zem není tam, kde jsme my, ale je nám dána trvale v bezprostředním očekávání. Dokud žijeme, cítíme, jak narůstá její blízkost. Vteřina za vteřinou vymezují její hranice a oddělují dětství od mládí, dospělost od stáří; její topografie se odehrává v čase. V každém okamžiku víme, že je, ale nemůžeme ji myslet, nemůžeme ji nalézt tím, že ji myslíme. Nelze do ní otevřít oči, nelze ji žít. Nakonec exil: smrt.

Jerusalem Film Center / Israel / rusom@jer-cin.org.il
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Do exilu
Projekční formát: 16 mm

STAŇTE SE DOC.MANEM

Podpořte ji.hlavský festival a staňte se Doc.Manem!

Více