Bodysong

Bodysong

Bodysong

  • Simon Pummell
  • 2002, 83 min
Scénář: Simon Pummell
Střih: Daniel Goddard
Hudba: Johnny Greenwood (radiohead)
Barva: Colour
Synopse

Snímek britského režiséra experimentálních filmů Simona Pummella je antropologickou koláží tematicky určenou obdobími lidského života, který poznamenává neustálý boj o přežití.

Spojení spermie s vajíčkem tak předurčuje budoucí formy komunikace, kdy jednu z nejvýznamnějších představuje násilí na druhých, v němž splývají konzumní zábava, sex, politické ideologie a války. Závěrečná kapitola je zasvěcena lidské víře a touze člověka po vzdělání a duchovní cestě.

Režisér používá stovky převzatých záběrů z populárně-vědeckých filmů, dobových týdeníků, amatérských snímků i autorských uměleckých filmů, včetně Muže s kinoaparátem Dzigy Vertova a experimentů Mayi Derenové – každý záběr má svoji historii, již lze dohledat v internetovém pokračování filmu na stránkách www.bodysong.com.

Tematické okruhy filmu doprovází hudba Jonnyho Greenwooda, kytaristy skupiny Radiohead. Koláž je převážně určena sexualitou a tělesností, k nimž se kauzálně přiřazuje smrt, i ona podmiňuje vnímání, vášně a instinkty.

Snímek je ale spíš evidencí těchto fenoménů, nikoli celkem jejich hypnotické vnitřní svázanosti – psychické fenomény filmu jsou totiž vzpomínkou na jiné kinematografické obrazy, a jenom díky těmto předčasným interpretacím fungují jejich mnohotvárné vazby. Podobně jistá amorální slast filmu, ta skrytá přítomnost síly, proudí z kosmu kinematografie, z jeho souvislostí a spojení, nikoli ze strukturní organizace samotného filmu.

Význam písně těla tak spočívá v uvědomění si jakési předjednané harmonie kinematografie, již stvořeného řádu, který může být v různých úrovních evidence znovu ustavován, rozvíjen a proměňován.

Fotogalerie

Hot Property Film Ltd. / Great Britain / www.hotpropertyfilms.com
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Živé náměstí
Projekční formát: 35 mm

GODARDOVA PAMĚŤ V JI.HLAVĚ

Autorem znělky 22. Ji.hlavy je slavný režisér Jean-Luc Godard

Více