Cesta 181

Route 181, Fragments d'un Voyage en Palestine/Israël

Route 181

Scénář: Eyal Sivan, Michel Khleifi
Kamera: Eyal Sivan, Michel Khleifi
Střih: Eyal Sivan, Michel Khleifi
Zvuk: Eyal Sivan, Michel Khleifi
Barva: Colour
Synopse

V létě 2002 cestovali dva režiséři, Palestinec a Izraelec, po obrysu hranic, které rezolucí číslo 181 v listopadu 1947 odsouhlasilo Valné shromáždění OSN. Podle ní měl na území britské mandátní Palestiny vzniknout Izrael a arabský stát. To ale striktně odmítly arabské země, pro rezoluci nehlasovaly a navíc nově vytvořený stát napadly. Na druhé straně provázelo vznik Izraele často násilné vysídlení stovek tisíc arabských obyvatel.

V rozlehlém, dvě stě sedmdesát minut dlouhém epickém dokumentu se fiktivní hranice stává osou důsledného průniku do fyzické a duchovní reality území, který v mimořádné šíři ukazuje všechny odstíny současné situace.

Nefilmový detail: Francouzské ministerstvo kultury se zasadilo o zrušení promítání filmu na pařížské přehlídce dokumentárních filmů Cinéma du Réel. Ve sdělení tisku, které vydalo ministerstvo společně s Centre Pompidou a Bibliothèque Publique d´Information, se uvádí, že snímek může provokovat intenzivní emoce zvláště mezi těmi, kdo mají strach z antisemitských a protižidovských nálad ve Francii, a dále, že film může navodit nepřátelské postoje k Izraeli.

Režiséři filmu označili akt cenzury za skandální. Na jejich stranu se postavili mj. režisér Jean-Luc Godard a filozof Etienne Balibar. Rozsáhlé území filmu nabízí bezpočet výkladů a stejné množství dezinterpretací. Vždy ale půjde o dílčí čtení této sociálně-politické sondy filmem, který ubíhá na cestě, pozoruje, ale situace neiniciuje ani nekomentuje. Stav věcí na území obývaném dvěma znepřátelenými stranami nevnímá jako fenomén, který se v různorodých interpretacích stal šablonou, podle potřeby přikládanou na konkrétní události.

Autoři naopak chtějí situaci porozumět zevnitř, pohybem v prostoru, aniž by usilovali o typizaci, o všeobecnou platnost, aniž by popírali, že někdo jiný může mít zkušenosti zcela odlišné.

Fotogalerie

Momento! Productions / France / momento@wanadoo.fr
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Bedekr
Projekční formát: DV CAM

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více