Delamu

Delamu

Delamu

Scénář: Tian Zhuangzhuang
Kamera: Wang Yu, Wu Qiao
Střih: Cui Jian, Zhang Dalong
Hudba: Zhao Li
Barva: Colour
Synopse

Tibetsko-čínskou hranici protíná „čajová stezka“, po které lidé a zvířata po tisíciletí přepravovali zboží. Dodnes je nejvýše položenou a nejnebezpečnější obchodní cestou světa, na níž karavany procházejí etnicky, nábožensky a kulturně rozmanitým prostředím: z čínské provincie Junan stoupá k tibetským náhorním plošinám, po okraji Himalájí se stáčí do Nepálu, aby pokračovala dál do západní Asie.

Režisér páté generace čínského filmu Tian Zhuangzhuang sleduje cestu čaje v úchvatných obrazových kompozicích, které usilují uchopit svět univerzálním vzmachem meditativní výpravnosti. Stezka po úbočí strmých hor je pamětí kulturního počínšťování Dálného Východu, jediného směru kulturního působení, neustálého pohybu šíření čínského národa a jeho uzavřené a vyhraněné kultury do cizích oblastí.

„Není nic jemnějšího a poddajnějšího pod nebem než voda, ale když útočí na věci tvrdé a nepoddajné, tu jí nic neodolá,“ zní jedno z taoistických poznání a podobně prostě a klidně plyne film čistých obrazů krajiny, vznešených líčením krásy i v těch nejchudších poměrech, nenucených v síle nálady, v níž se rozpouští čínské myšlení o světě, které tak nenásilně a účinně podemílá západní pohled.

Cesta nového čínského filmu je ve své viditelnosti a zjevnosti novou artikulací zakoušení světa filmem imanentně, bytostnou zkušeností se světem, jehož poznání umožňuje jen vnitřní a pokorná příslušnost k němu.

Další umělecká variace na člověka, sklánějícího se před velebností přírody, stojí v obrazech a formě na duchovní podstatě ctění kosmických pohybů, kdy prosté jevy viditelného světa nejsou průzračnými, náladovými obrázky, ale znaky prapodstaty vesmíru, jejichž prostřednictvím se zdání prolamuje k vědomí věčnosti.

Fotogalerie

Fortissimo Film Sales / Netherlands / marnix@fortissimo.nl
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Bedekr
Projekční formát: 35 mm

GODARDOVA PAMĚŤ V JI.HLAVĚ

Autorem znělky 22. Ji.hlavy je slavný režisér Jean-Luc Godard

Více