Kraul

Krooli

The Crawl

  • Kamera: Mike Sout
  • Finsko
  • 2004, 26 min
Scénář: Pv Lehtinen
Kamera: Pasi Pauni
Střih: Pv Lehtinen
Zvuk: Pelle Venetjoki
Hudba: Tuomas Kantelinen, Debbie Wiseman , Tapani Rinne
Barva: Colour and B&W
Synopse

Vizuálně opulentní snímek o tajné smlouvě mezi plavcem a vodou. Mladá finská závodní plavkyně Sirja Luomaniemiová se ve snu setkává s nejrychlejší plavkyní světa, Švédkou Theresou Alshammarovou, a závodí s ní. Netradičně pojatý dokument představuje závodnice jako metaforické postavy, které se noří do módního metadokumentu, jenž jakoby pohlcuje sám sebe v dokonalých obrazech na mezní ploše mezi vodou a filmem, mezi zrcadlem a zrcadlem.

Snímek je druhým filmem režisérovy vodní trilogie; první film série, věnovaný finské legendě ve skocích do vody (Hyppääjä, The Diver, 2000), uvedl jihlavský festival v roce 2001. Krásná, velmi subjektivní deskripce člověka a vody v obrazech tělesné síly rozbíjející hladinu; místy se zdá, jako by ženy plavaly nad vodou.

Ilustrace vodního rysu lidského vědomí v umělém ráji dokumentu, iluminujícím designové obrazy reklamy, tuto dominující vizuální zkušenost současnosti. Režisér položil rovnítko mezi vodu a film. Ukázal, že voda dostává tvar filmem, a naopak film je jí podmíněn a určen. Splývání odhaluje symbolickou povahu jazyka, kdy symbol není obraz, ale skutečná pluralita smyslů.

Film se tak stává dobrodružstvím, v němž přestává existovat protiklad reálného a imaginárního, stejně jako dualismus fikce a dokumentu. Režisér nám nabízí lidské tělo jako prostředníka diskursu bez začátku a konce, tělo, které v dokumentaci odhaluje sebe sama jako fikci.

Kraul je proměnlivý pohyb, jehož různé fáze odpovídají střídavým stavům vědomí, od soustředění k výboji, s množstvím přechodů, náhlých zlomů a zrcadlení, v nichž hrají roli obrazy a sny, hladina a krajina v ní, detaily ruchu bazénu stejně jako útržky myšlenek, pocitů. Nositelem těchto dějů je sám divák, který se v jednotě vody a filmu musí sám vydat na cestu za výrazem moderního dokumentu.

Fotogalerie

Matila Röhr Productions Oy / Finland / mrp@matilarohr.com
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Bedekr
Projekční formát: 35 mm

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více