Obyčejné radosti

Routine Pleasures

Routine Pleasures

Barva: Colour
Synopse

Významný americký filmový kritik Manny Farber nikdy nepreferoval filmy, které by přímo atakovaly velké ideje. Pro jeho přítele, jehož dosavadní tvorba naopak byla výsostně politická, to byl impulz pro změnu stylu a sestupu k všednosti bez abstraktní interpretace.

Ve svém dokumentárním eseji si jako hrdiny vybral modeláře, kteří se každý týden setkávají nad vláčky, projíždějícími miniaturní krajinou. Členové modelářského klubu jsou zprvu překvapeni režisérovým tvrdohlavým zájmem o jejich koníček, ale nakonec nechávají Gorina, aby i on umístil model svého vozu Citroën do jejich pečlivě stvořené krajiny s vlaky, nostalgicky uchovávající dávnou a možná iluzorní Ameriku.

Snímek získal cenu za nejlepší experimentální film na Festival dei Popoli v italské Florencii.

Shon na ulici amerického města, lidé čekají, než přejede vlak – jsou to miniatury a loutky. Reflexe, ztělesněná postavou kritika a výtvarníka Manny Farbera (kterého se dovolávali Paul Schrader i Susan Sontagová), poskytuje formě poznání okolního světa nezávislou integritu.

Svět ve filmu ale zastupuje model, který je viditelnou finalitou všech iluzí, jimiž myšlení oplývá. Jenom on dokáže smířit marxistu Gorina s Hollywoodem, když zprostředkovává jeho proměnu. Režisér svým esejem o modelech vede zápas se svojí minulostí – Amerika, stvořená rukama nadšených železničářů, je náhle hodnotově neutrální, je polem mýtu, který se režisérovi nově otevírá.

Amerika-model je konceptem a kulturním rámcem, Amerika je v obyčejných radostech modelářů, kteří svůj život staví na vzájemnosti pocitů a zkušeností, a je také živlem kinematografického diskurzu, který zpřítomňuje přátelství mezi režisérem a filmovým kritikem. Film eliminuje vrstvy jazyka předchozích Gorinových filmů, když slouží ke komunikaci s Amerikou nikoli jako s nepřátelskou ideologií, ale jako s alternativou intelektuálního života.

Fotogalerie

Jean-Pierre Gorin Productions / France
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Pocta Jean-Pierre Gorin
Projekční formát: 35 mm

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více