Vzkaz žlutému květu

Letter from a Yeallow Blossom

Letter from a Yellow Blossom

Barva: Black and white
Synopse

Poslední dny života pětapadesátiletého Nishii Kazuo, významného kritika fotografie, který seznamoval svět s moderní japonskou fotografií. Nishii, jenž onemocněl rakovinou a zbývalo mu už jen několik měsíců života, se na režisérku obrátil s prosbou, aby umírání zaznamenávala na video a jeho nemocné tělo se tak stalo objektem pozorování: „Věřím, že odvedete čistou práci.“

Kawase pravidelně navštěvovala těžce nemocného muže v tokijském hospicu, vedla s ním rozhovory, neuhýbala kamerou, ani když muž v posteli nemohl pro únavu mluvit.

Tvář člověka, která se propadá do smrti; i ta smrt zůstane stále živá díky dechu kamery, která byla spolu se žlutými třešňovými květy společníkem konce. Všechno umění se vytratilo a člověk, který jím žil, má na nočním stolku jen rodinnou fotografii. Jeho rozhodnutím se ale smrt stala filmovým objektem – člověk uzavřel s filmem smlouvu a stal se modelem zániku vstupujícího do jícnu zdánlivě nesmrtelného obrazu; dočasnost se stala předpokladem trvání.

Ale obraz o sobě není než věčnou okamžitou přítomností, prostým záznamem buněčné katastrofy, destrukce skryté a viditelné. Kde se ale bere iniciační význam filmu: je to podzimním sluncem, které velkým oknem vstupuje do pokoje, je to tichou přítomností ženy, tou trpělivou společnicí, s níž lze naslouchat dešti, je to vírou, která odnímá nejistotu a v čase vyčkává svého naplnění?

Nelze přesně pojmenovat díl, jímž se film probouzí ke svému vědomí a stává se symbolickým prostorem, v němž se tíseň stává poznáním – možná to není ve filmu a v symbolice jeho vyprávění, možná to je věčnou svrchovaností touhy uvidět duši.

Fotogalerie

Sent Inc. / Yuko Naito / Japan / noirmam@sepia.ocn.ne.jp
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Průhledná bytost Naomi Kawase
Projekční formát: Digital Betacam

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více