Get a life

Get a life

Get a life

  • Michael Klint
  • Dánsko
  • 2004, 58 min
Scénář: Michael Klint
Kamera: Claus Bie
Střih: Morten Raarup
Zvuk: Per Dybdal Jensen
Barva: Colour
Synopse

Snímek splňuje pravidla dogumentarismu, sepsaná Larsem von Trierem. Jestliže měl manifest Dogma proměnit vyprávění fabulované kinematografie, tak další kodex chce očistit dokumentaristiku od nánosů, které ji činí nevěrohodnou a nepravdivou.

Režisér musí úvodem filmu obhájit jeho obsah: Michael Klint varuje diváky před hrůznými obrazy, které líčí situaci v dětské nemocnici v severní Nigérii, kde se léčí pacienti s vážným gangrenózním onemocněním (noma). Spojení bídy třetího světa a strukturního experimentu ovšem přináší neklid etického diskursu…

Noma znamená rozpad měkkých obličejových tkání. Tvář se rozkládá snětí a tento nezvratný proces je také znamením neschopnosti lidstva globalizovaného světa vzájemně si pomoci, neboť by se zdálo, že tam, kde jsou láhve coca-coly, budou i levné léky, ale tak tomu není.

Vidíme děti, které už musejí umírat, gangréna se jim rozlézá po tváři a my můžeme hodinu po hodině sledovat, jak postupuje. Tíživost zprávy o nich a lékařích, kteří se jim v bědných podmínkách na okraji pouště snaží pomoci, je vložena do konceptu, který chce, aby všechno, co je zachyceno, zůstalo zároveň viditelné, aby si divák byl stále vědom toho, jak se vše rozvíjí.

Vyjádření se děje soustavným úsilím naplňováním Trierova kodexu. To také znamená, že sociální skutečnost vytváří teoretickou entitu, jejímž prostřednictvím je zároveň pro účely filmu sama vysvětlována.

Terapeutickým cílem Trierových devíti bodů je jednoduchost dosahovaná průzračnou řečí, neboť jen ornamenty nezkalená schopnost vyjadřování dovoluje hloubky významu. A toho lze dosáhnout jen když bude samotná podstata konstrukce dokumentu transparentní.

Fotogalerie

ZENTROPA REAL ApS / Denmark
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Opus bonum
Projekční formát: Digital Betacam

STAŇTE SE DOC.MANEM

Podpořte ji.hlavský festival a staňte se Doc.Manem!

Více