Vierka

Vierka

Vierka

Scénář: Miroslav Janek
Kamera: Miroslav Janek
Střih: Tonička Janková
Zvuk: Daniel Němec, Michael Míček
Hudba: Různí Autoři
Barva: Colour
Synopse

Mezi léty 1958 a 1988 bylo ve filmovém studiu maďarského ministerstva vnitra natočeno několik stovek instruktážních filmů. Jejich cílem bylo poučit příslušníky tajné policie o způsobech, jak chránit socialistický režim. K námětům patřily návody tajných domovních prohlídek, operativního sledování nepřátelských osob, instalace odposlechových zařízení či organizace sítí agentů a donašečů.

Snímek, který zpracovává výhradně materiály tajné policie, významně osvětluje technologii udržování moci a zevnitř usvědčuje totalitní stát, zasažený spiknutím a paranoiou, z boje proti vlastním občanům.

Část filmu poučuje o tom, jak nejlépe prohledat knihovnu a beze stopy listovat knihami, hledat tajemství poznámek nebo skrytých zápisů. Se stejnou obezřetností jako ke knihovně musí agent přistupovat k šatníku, každou kravatu je nutné protáhnout mezi prsty, pečlivě a odpovědně.

Policejní filmy jsou fosilním pozůstatkem totalitního režimu, který i takto vytvářel dokonalou iluzi nepřátel. Ideoví protivníci, kteří ve výukových materiálech nejsou anebo jsou falešní, se svojí neskutečností stali součástí filmů, které učily policejní aparát, jak uplatňovat svoji moc. Tato imitace má ale progresivní charakter, neboť co je neuchopitelné, je zločinné už ve své podstatě.

Filmy, v nichž se v plné míře uplatňoval dobový technologický pokrok, nabízely dokonalou metodologii, která ovšem neměla oporu ve světě zločinu, ale v abstraktní ideologii, jejíž povaha plně předurčovala obsah snímků.

V tomto smyslu představuje jejich exaktnost zároveň ztrátu esence kinematografické pravdy, neboť objekty a konání v nich jsou ideologickými simulakry, zhmotněním totality v obraz, který měl zpětně podobu skutečnosti ovlivňovat.

Fotogalerie

Verbascum s.r.o. / verbascum@email.cz
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Česká radost
Ocenění: Nejlepší český dokumentární film
Projekční formát: DV CAM

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více