Reality Shock

Reality Shock

Reality Shock

Scénář: Stanislaw Mucha
Kamera: Krzysztof Pakulski
Střih: Bogdan Saganowski, Jacek Tarasiuk
Hudba: Billy´s Band
Barva: Colour
Synopse

Absurdní dokumentární komedie završuje po filmech Absolut Warhola a Střed východoevropskou trilogii Stanislawa Muchy. Polský režisér se vydal do lesů mezi podivíny, jejichž komunitu připravily o poklid a bezpečí politické a ekonomické změny, související s rozšířením Evropské unie o její východní okraj.

Skupina výstředních venkovanů reaguje na šok z reality po svém, a tak se ve filmu, který časopis Variety přirovnal k legendárnímu snímku Vernon, Florida Errola Morrise, setkáváme s bizarní galerií figurek, pro než je nová doba nepochopitelná stejně jako UFO, které kdysi přistálo v jejich vesnici.

Mezi břízami se s modrou vlajkou Evropské unie prochází neohrabaný bílý medvěd, převlečený člověk. Hranice mezi soumrakem a úsvitem Evropy je opilá a muzikální, alkoholem zdegenerované kulty oslavují samy sebe v nekonečném sledu bizarních dějů.

Režisérova expresivní metoda akcentuje chaotičnost a rozpustilost bezčasí, do nějž vstupují nové symboly spojené Evropy – už jen to, že se evropské hvězdičky vznášejí nad barem zasvěceným Leninovi, naznačuje, že nerozlišitelnost zdánlivě minulého okamžiku (symbolizovaného také uniformami, do nichž se hrdinové rádi oblékají) od zdánlivě budoucího okamžiku (ženy, které přes noc žehlí hvězdy na modré látce) postačí k tomu, aby čas byl zrušen.

Postavičky filmu na něj ale už dávno reagují hrou, z níž vytvářejí svůj okolní svět, natolik neviditelný pro vnější společnost a politiku, že přidávat k němu další hodnoty a významy se jeví nepředstavitelné a zbytečné.

Evropská myšlenka má tak sice jasně vymezené hranice (tady končí a dál už je jen ještě divočejší východ), jako idea znamená už také absolutní existenci symbolů, ale dokud není skutečně vnímána a poznána, zůstává jen falešnou mytologií.

Fotogalerie

Telepool Munich / Wolfram Skrowronnek / Germany / cinepool@telepool.de
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Mezi moři
Projekční formát: Digital Betacam

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více