Za zázrakem

Po Cud

For A Miracle

  • Jarek Sztandera
  • Polsko
  • 2004, 18 min
Scénář: Jarek Sztandera
Kamera: Radek Ladczuk
Střih: Jarek Sztandera
Barva: Colour
Synopse

Na pět set tělesně a duševně postižených se z polských Katovic vydává do francouzských Lurd, poutního místa, kde po zjevení Panny Marie vytryskl pramen, jehož voda má uzdravovat nemocné poutníky. Výpravu vedenou biskupem doprovází dvanáct katolických kněží. Rituál začíná už ve vlaku, kde reproduktory přenášejí modlitby, neboť každý z cestujících za zázrakem má nárok na slovo boží.

Krátkometrážní observační dokument studenta lodžské filmové školy pozoruhodným způsobem připomíná etický problém manipulace s bezmocnými lidmi prostřednictvím freneticky vnucované víry.

Hostie přijímaná v katolickém rychlíku. Církev vyváží bezmocné, jimž nevědomost a nemoc znemožňují, aby rozpoznali, jaké role obsadili. Smysl cesty se stal součástí soukolí bezchybně fungující mašinerie, řízené pravidly rituálu, který permanentně organizuje netečnou zvědavost mentálně postižených.

Obřad vykonávaný ve vagonu je přenášen do všech kupé vlaku. Úkony praktikované víry prorůstají s úkony péče o nemocné. Jedoucí souprava se stává podobenstvím rovnováhy náboženství a politické korektnosti, která je obecně přijímaným modelem polské současnosti, v níž je náboženský prožitek a otevření se lásce k bližnímu součástí transformace vztahů mezi církevní a politickou hierarchií.

Mobilita se spojuje s moderními technologiemi: poutí a setkání se lze účastnit kdekoli na světě. Víra se děje v rychlosti a zprostředkována obrazem a zvukem vytváří novou pospolitost. Nemohoucí se modlí na dlouhé cestě mezi východem a západem a cesta vlakem je ironickým ohniskem určité kulturní perspektivy, aniž by někteří z poutníků vůbec tušili, zda jim je zdrojem svobody, anebo jí jsou jen zneužíváni.

Fotogalerie

Matfilm For Tvp ­ Jarek Sztandera / Poland / jareksztandera@yahoo.com
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Mezi moři
Projekční formát: Beta SP

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více