Manželské etudy po dvaceti letech - Ivana a Václav

Manželské etudy po dvaceti letech - Ivana a Václav

Marital Etudes 20 Years Later - Ivana a Vaclav

Scénář: Helena Treštíková
Kamera: Jan Malír, V. Hamerník, M. Soucek
Střih: Alois Fišárek, Z. Patočka
Zvuk: Z. Mikulík, V. Nahodil, J. Valouch, M. Šimcík
Barva: Colour
Synopse

Manželské etudy po dvaceti letech navazují na cyklus Manželské etudy, odvysílaný Československou televizí v roce 1987. Cyklus byl složen z šesti dokumentárních filmů, které mapovaly život stejného počtu mladých partnerských dvojic od svatby po dobu šesti let (1980-1986). Od roku 1999 pokračovala Helena Třeštíková v natáčení a hrdiny svých snímků doprovodila až do současnosti.

V dílu Ivana a Václav sledujeme manželskou dvojici architektů, která na pražských Vinohradech provozuje obrovskou prodejnu nábytku. Mají spolu pět dětí. Zdálo by se, že jsou šťastní… Pláč muže: poznej sebe sama. Dokumentární film může být místem otázky po smyslu, starostí o duši, poznáním toho, co omezuje, co tvoří hranici člověka.

Časosběrná metoda přináší vztah zpovědníka a zpovídajícího v proudu dialogu, proplouvajícího milostnými krajinami, tématy rozkolů, návratů a intimní samotou na sociálně-politickém pozadí, které prosvítá lidskou účastí v něm. Věřit času ale znamená pracovat bez záchranné sítě, neboť je to právě jen čas, který určuje metodu a dává řád této velké vnitřní zkušenosti s cizími životy.

Trvale přítomnou minulost ve filmu, obráceném k budoucnosti, tvoří zpovědi, množství detailů zachycující společenské postavení lidí a především hledisko proměny společnosti vyjádřené úzkým okruhem jedné rodiny. Významná vnitřní paměť české společnosti by ale nebyla myslitelná bez režisérčiny citlivosti, empatie, trpělivosti a respektu k postavám.

V diskusi o dobovém fenoménu reality show staví sociolog Jaromír Volek časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové vysoko nad voyeurskou nudu televizního chladu právě pro její touhu po poznání či zachycení reality tak, aby pomáhala porozumět lidským osudům.

Fotogalerie

Česká televize / Czech Republic / www.czech-tv.cz
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Česká radost
Ocenění: Nejlepší český dokumentární film
Projekční formát: Beta SP

PAMĚŤ, GODARD, JI.HLAVA!

MFDF Ji.hlava bude letos rezonovat téma paměti

Více