Darwinova noční můra

Darwin's Nightmare

Darwin's Nightmare

Scénář: Hubert Sauper
Kamera: Hubert Sauper
Střih: Denise Vindevogel
Zvuk: Veronika Hlawatsch, Cosmas Antoniadis
Barva: Colour
Synopse

Z pobřeží Viktoriina jezera v Tanzanii vzlétají den co den letadla s nákladem ryb, které míří na stoly vybraných restaurací v Evropě a Japonsku. Díky objemu této spotřeby patří rybářský průmysl k nejdůležitějším zdrojům místní ekonomiky. S továrnami na zpracování ryb ale také vyrostly nízké kolonie, v nichž domorodé obyvatele zabíjí AIDS, alkohol a zločin.

Autoři potkávali rybáře, zástupce světových bank, děti bez domova, africké ministry i evropské komisaře, prostitutky i Ukrajince, kteří pilotují letadla a pašují zbraně. Natáčeli pod různým krytím, aby nakonec mohli nekompromisně pojmenovat příčiny a důsledky zoufalé situace v sugestivním svědectví o nerovnováze světa.

Vše začalo v šedesátých letech, kdy byl do největšího tropického jezera světa vysazen nilský okoun. Byl to experiment, ale dravá ryba se brzy rozmnožila tak, že způsobila až úplné vyhynutí některých původních druhů. - Strážný, který hlídá haly rybáren, přiznává, že by si válku přál, protože bez ní nemají muži práci.

Dva druhy agrese se spojují ve snímku, který významně pochybuje o Evropě z černého břehu afrického jezera. Západní sociální stabilita je možná vyživována s pomocí prostředků, které pro humánní společnost nejsou vůbec přípustné.

Režisér bezprostředně odhaluje situaci rozpadlé formy občanské veřejnosti, kdy ekonomicky silní vlastníci bezohledně využívají pracovní síly, ale nevěnují nejmenší pozornost demokratickému vytváření mínění a vůle.

Naopak usilují o zachování stavu vnitřního násilí, který dovoluje zachovávat vnější moc. V globálním pohledu pak film poukazuje na zásadní změnu: jestliže kolonizace vnesla do poddané země ideje, symboly a právo dobyvatele, tak globalizace plně zachovala vůli po zisku, ale zůstala jen a výlučně ekonomická platforma jeho dobývání.

Fotogalerie

Celluloid Dreams / France / info@celluloid­dreams.com
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Mezi moři
Ocenění: Zvláštní uznání poroty Mezi moři
Projekční formát: 35 mm

STAŇTE SE DOC.MANEM

Podpořte ji.hlavský festival a staňte se Doc.Manem!

Více