Zdroj

Zdroj

The Source

Scénář: Martin Mareček, Martin Skalský
Kamera: Č
Střih: Martin Mareček
Zvuk: Ondřej Ježek
Barva: Colour
Synopse

Snímek dokumentaristy Martina Marečka a aktivisty Martina Skalského předznamenává úvodní animovaná sekvence, která ve zkratce ukazuje cestu od plné nádrže benzinu ke skutečné ceně ropy z těžebních polí v Baku. Ázerbájdžán je v současnosti skrytě nedemokratickou zemí se silným prezidentským systémem a klanovým smýšlením, jehož využívají západní korporace.

Snímek v širokém kontextu zkoumá projekt stavby ropovodu, podpořený Světovou bankou. Dokument je prvním filmovým výstupem rozsáhlého společenského projektu Auto*Mat, konfrontujícího různé podoby lidské mobility.

Zatímco moc následníka prezidentského trůnu Ilhama Alijeva ironizuje přímočarý obraz do sebe vkládaných loutek matrjošek (skrývajících i svévolné zatýkání a mučení místní opozice), tak jedním z nejdůležitějších motivů filmu je – vedle zobrazení ironie symbolů moci vznášejících se nad neutěšenou sociální realitou či náznaků občanského odporu – poodkrytí použití jazyka, kdy je do slupky idiomů bývalých komunistických aparátčíků vloženo poselství globalizace.

Autoritativní užití jazyka, které obhajuje přínos nadnárodních korporací, předjímá kontrolu určitého prostoru vlastnickými vztahy bez kontextu, kdy je odpovědnost vyvázána z konkrétních hranic místní kultury, jež je často i hranicí používaného jazyka. V neznámém a neurčitém jazyce nové moci se tak prolínají rezidua komunistické totality s imperiálními ambicemi expandujícího kapitálu, nekonkrétního, nezávazného, který zábavně připomíná slábnoucí moc jednotlivých zemí rozhodovat o svých osudech.

Ropná skvrna tak zrcadlí novou, vylepšenou verzi kapitalismu, neoliberální výzvu, jež je hnací silou rychlých sociálních, politických a ekonomických změn. Ale co s těmi, kteří to tak nechtějí: umlčet, ubavit k smrti nebo uvěznit.

Fotogalerie

Bionaut Films / Czech republic / vratislav@bionaut.cz
 
Ročník festivalu: 2005
Sekce: Mezi moři, Česká radost
Ocenění: Nejlepší český dokumentární film,
Cena diváků
Projekční formát: Beta SP

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více