Milovník poprsí

Der Busenfreund

The Bossom-Friend

Kamera: Heinz Brandner, Jerzy Palacz, Hans Selikovsk, Peter Zeitlinger
Střih: Walter Andreas Christen
Hudba: Walter Andreas Christen
Barva: Colour
Synopse

Rene Rupnik je učitelem matematiky, Senta Berger je herečka (*1941). Matematické křivky v učiteli vyvolávají už jen představu ženských ňader, hereččiných prsou především. Opakovaně sleduje filmy, ve kterých byla hvězdou, již několik let zkoumá a popisuje její tělo, pokouší se jej převést do geometrie, dát mu platnost matematické pravdy. Sám se považuje za velkého znalce ňader, jeho posedlost vede k obskurním teoriím o ideální podprsence či tvarování ideálních prsou. Nedostižným ideálem je samozřejmě herečka, v mládí jí byl okouzlen, dnes je jeho dokonalou sinusoidou. Rupnik nemá žádnou potřebu její fyzické přítomnosti, už jej nezajímá ani jako sexuální fantazie, není příležitostí k onanii, existuje pro něj teoreticky, povznáší jeho duši matematika.

Ve skutečnosti musel opustit školu a žije z podpory společně se svou starou matkou - bydlí s ní, ale v bytě se jí vyhýbá, nejedí spolu, nemluví spolu. Je mu čtyřicet a není schopen normálního života, svět se stáhl do starého bytu vycpaného novinami a zvláštním, ošklivým vztahem - matku už jenom nenávidí, ostatně je příliš plochá a kostnatá, narozdíl od fotografie herečky zestárla.

Snímek natočený po velkém plátně Zvířecí lásky je na první pohled méně ambiciózní, soustřeďuje se jen na jednu postavu, tlumí vyhraněné a tělesně intimní okamžiky (film nečeká, až divák uhne očima). Postupy vlastními standardním televizním dokumentům nevyvolává polemiku o záměrném a nezáměrném, o vnitřní mechanice autentického. Chybí opulentní cynismus a chlad, výjevy z bytu vyvolávají především úzkost. Je to režijní cvičení, televizní žert s loutkou poznamenanou bizarní obsesí a oidipovským komplexem. Zdánlivě oddechový čas, ale také další kapitola Seidlovy stydké antropologie.

Fotogalerie

Lotus-Film GmbH / Austria / m.lendl@lotus-film.co.at
 
Ročník festivalu: 2003
Sekce: Průhledná bytost Ulrich Seidl
Projekční formát: Beta SP

GODARDOVA PAMĚŤ V JI.HLAVĚ

Autorem znělky 22. Ji.hlavy je slavný režisér Jean-Luc Godard

Více