Nonstop párty

24 Hour Party People

24 Hour Party People

Kamera: Robby Müller
Střih: Trevor Waite
Zvuk: Stuart Wilson
Hudba: (supervize) Liz Gallagher
Barva: Colour
Synopse

Snímek mapuje prostřednictvím kombinace hraných záběrů a archivních materiálů tzv. manchesterskou hudební scénu v letech 1976-1992. Vypravěčem a glosátorem, který se po celou dobu se svými postřehy, citacemi a frázemi svěřuje do kamery, je šéf nezávislého vydavatelství Factory a zakladatel klubu Hacienda Tony Wilson.

Jeho život excentrického a narcistního televizního reportéra změnila návštěva koncertu punkové kapely Sex Pistols. Pod jejím vlivem založí s přáteli Factory Records, u které nahrávají alba kultovní skupiny jako Joy Division, New Order nebo Happy Mondays. Snímek dále zaznamenává vzestup a pád tanečního klubu a proměnu hudebního průmyslu v přísně vymezený prostor pragmatických manažerů, kteří styl garáží proměnili v módu.

Winterbottom se při natáčení držel ve snímku citovaného výroku režiséra Johna Forda: Když si máš vybrat mezi pravdou a legendou, otiskni legendu. Skutečný Tony Wilson pak po premiéře označil psychedelický hraný dokument jako: sbírku naprostých nesmyslů a absolutní pohrdání pravdou! Navzdory míšení fikce a reality je snímek nostalgickým a přitom zábavným vhledem do možná nejvlivnější etapy rockové hudby v posledním čtvrtstoletí.

Režisérovi se podařilo do filmu dostat všechny klíčové události (a také vedlejší: Happy Mondays krmí holuby jedem, Durutti Column na pódiu vrní) a se smyslem pro dobovou autentičnost také inscenovat atmosféru rockových vystoupení i tanečních párty. V ryze archivním pásu se pak mihnou snad všechny důležité skupiny punkové scény: The Clash, Siouxsie & the Banshees, The Stranglers (ale třeba Stone Roses chybí). Odlišení nahrávek skutečných koncertů od těch, kde za kapely zaskakují herci, lze pak považovat za test divákovy pozornosti a jeho znalostí.

Fotogalerie

Intersonic, spol. s r.o.
 
Ročník festivalu: 2003
Sekce: Živé náměstí
Projekční formát: 35 mm

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více