Čistý čtvrtek

Tschistij tschetwerg

The Pure Thursday

  • Alexander Rastorgujev
  • Rusko
  • 2002, 52 min
Kamera: Eduard Kecedžijan
Střih: Alexander Rastorgujev
Zvuk: Natalja Sedjakina
Hudba: Dživan Gasparjan
Barva: Colour and B&W
Synopse

Čistý čtvrtek - den smytí, pokání a odpuštění všech hříchů. Náboženský význam svátečního dne jistě nemá nic společného s obyčejnou frontovou koupelí v Čečensku, to jen pro každého z vojáků může být poslední.

Na vedlejších kolejích pár kilometrů od Grozného stojí stará parní lokomotiva s několika vagóny, zařízenými jako lázně a prádelna pro vojáky. Jedna voda pro všechny, mlha, vlak, který nikam nejede a utržené koleje jako hranice podivné války. Muži sem přicházejí v četách, unavení ze sebe seškrabují špínu, myjí se v páře, těly se tlačí k sobě. Krajina, kterou vojáci poznamenávají, je jen za okny a rozostřená - tady jedí, kouří, píší dopisy, čekají na čistou uniformu, mladíčci s vodovýma očima. Zdánlivě tu není jediná stopa po umírání v horách, čas ve vagonech leze jinak.

Filmový obraz jen podtrhuje umělé, jakoby jen napůl fyzické prostředí, šepot hermeticky uzavřeného prostoru, všechnu ulepenost permanentně válečného stavu. Intenzivní, výtvarně vytříbené záběry jsou suverénním mostem mezi syrovostí a artistností. Snímek nabízí atmosférickou konzervu času, uvnitř kterého filmaři žili, a zároveň tento čas ukazuje skrz vlastní kinematografickou vizi. Jistou dvojlomnost podtrhl i další osud filmu: za svévolný odjezd do válečné zóny byli scénáristka i režisér propuštěni ze státní televize, zároveň jejich snímek získal od Ministerstva kultury Ruské federace statut Národního filmu.

Fotogalerie

The Eduard Sagalaev Foundation / Russia
 
Ročník festivalu: 2003
Sekce: Bez názvu
Projekční formát: Beta SP

GODARDOVA PAMĚŤ V JI.HLAVĚ

Autorem znělky 22. Ji.hlavy je slavný režisér Jean-Luc Godard

Více