Psí dny

Hundstage

Dog Days

Kamera: Wolfgang Thaler
Střih: Andrea Wagner, Christof Schertenleib
Zvuk: Ekkehart Baumung
Hudba: Markus Davy
Barva: Colour
Synopse

Víkend, nesnesitelné letní horko - psí dny (dies caniculares, dny horka nazvané podle souhvězdí Velkého psa). Jižní periferie Vídně, území nikoho, vymezené dálničními přivaděči, kostkami hypermarketů, sklady a dlouhými řadami stejných rodinných domů, odkladiště zpocených lidských těl. Anonymní kolonii čeká zvláštní večer s bizarními písněmi a podivnými hrami, animálním sexem a hrubým domácím násilím. Několik párů zastupuje obsese a frustrace unavené střední třídy - jakoby vyčerpaní samozřejmostí nijak nedobývané existence jen konzumují a páchají svá malá domácí svinstva.

Postavou, která portréty-příběhy spojuje, je mentálně zaostalá stopařka, která svými bezelstnými dotazy na nejintimnější věci připomíná hrdinům hranice jejich životního prostoru. Podobně bezohledně se prodírá režisér dušemi lidí ze zamčených bytů, pracuje se sekundárními znaky jejich životů. Svým postavám inscenuje šokující situace, jejichž vychýlenost je ale daná jen tím, že jsou právě vidět.

Seidl do svého hraného debutu obsadil herce i naturščiky, lidé hrají v prostředí, které reprezentují. Podobně centrované, až symetrické záběry připomínají řád jeho dokumentů. Výtvarně působivé jsou i variace se zavřenými okny: rolety a žaluzie svírají skrytost narušené tělesnosti, pudů a perverzí. Režisér k obvinění ze sadismu dodává: Samozřejmě, že se v tomto filmu vyskytují kruté okamžiky. Ale spíše je to velmi jemný film. Je to především film o lásce.

Film uvádíme v plné verzi, včetně kontroverzní scény, ve které dojde na zpívání rakouské státní hymny (Země velkých synů... naše slavné Rakousko...). A to za okolností, které je možné považovat za hanobení symbolu státnosti - pro vysílání v rakouské státní televizi ORF musela být tato scéna z filmu vystřižena. Snímek získal v roce 2001 Velkou cenu poroty na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

Fotogalerie

Cinemart, a.s. / Czech Republic
 
Ročník festivalu: 2003
Sekce: Živé náměstí
Projekční formát: 35 mm

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více