Tajné svitky státní bezpečnosti

Tajne tasmy SB

Secret Tapes of Security Police

  • Piotr Morawski
  • Polsko
  • 2002, 34 min
Kamera: Andrzej Adamczak
Střih: Bogdan Saganowski
Hudba: Zbigniew Zbrowski
Barva: Colour and B&W
Synopse

Byl to běžný filmový štáb: několik kameramanů, zvukaři, střihačka. Dohromady byli filmovým studiem Sektor (sami mu dali takový název). Práce byla sice méně pohodlná než jinde, ale zato lépe placená, s hlubokým společenským významem, byť její plody mohla obdivovat jen úzká skupinka lidí. Kamery stavěli do oken za záclony, skrývali se s nimi ve skříních autododávek, menší typy kamer se daly nosit v taškách, ideální pro ně byly dětské kočárky. Někdy se s kamerami neschovávali. To záleželo na tom, jaký byl konkrétní záměr, zda prosté snímání sledované osoby nebo přímo její zastrašení.

Skupina filmových dělníků pracovala pro polskou tajnou policii (Służby Bezpieczeństwa). Natáčeli na kvalitní materiál, aby byly i detaily co nejostřejší, aby mohli profesionálové tajné policie studovat tváře těch, kteří jsou sledováni. Na kilometrech filmového pásu tak bylo zaznamenáno podstatné dění opozice v socialistickém Polsku - jeho představitelé, setkání v kostelech, na ulicích, v kavárnách, na hřbitovech. Natáčely se demonstrace i stávky, archivovalo se i dění na oficiálních slavnostech a povolených shromážděních, co kdyby se objevil někdo s nelegálním transparentem.

Štáb pracoval do posledních minut komunistického režimu. Potom se všechno zhroutilo a bylo potřeba archivy zničit. Nákladní auta začala vyvážet filmy za Varšavu, kde se měly spálit... Režisérovi se podařilo dopátrat lidi, kteří pro filmový sektor polské tajné policie pracovali, někteří už od poloviny šedesátých let. Jejich výpovědi skládají osu vyprávění na pozadí fragmentů z jejich filmů, které byly objeveny v archivech ministerstva vnitra v roce 2001 (jde o zlomek jinak zničeného archivu).

Vidíme na nich Jacka Kuroně, Adama Michnika, Leszka Kołakowského a další osobnosti polské politické opozice. Zachován zůstal také dramatický protest Ryszarda Siwce, který se upálil na dožínkové slavnosti na protest proti vojenské okupaci Československa v roce 1968. Všichni zpovídaní opakují, že nenesou žádnou odpovědnost za politický dopad své práce, ta byla jen zaměstnáním, jen takové natáčení.

Fotogalerie

Telewizja Polska s.a. International Relations / Poland / maria.piotrowska@wor.tvp.com.pl
 
Ročník festivalu: 2003
Sekce: Mezi moři
Projekční formát: Beta SP

STAŇTE SE DOC.MANEM

Podpořte ji.hlavský festival a staňte se Doc.Manem!

Více