Brooklynští andělé

Angels of Brooklyn

Angels of Brooklyn

  • Camilla Hjelm Knudsen, Martin Zandvliet
  • Dánsko
  • 2002, 82 min
Kamera: Camilla Hjelm Knudsen
Střih: Martin Zandvliet
Zvuk: Morten Green
Hudba: Jeppe Kaas
Barva: Colour
Synopse

Tři portorikánské dívky, není jim ještě ani dvacet a bydlí v domech kolem Bushwick Avenue v srdci Brooklynu. Jejich nejbližší okolí je jednou z nejchudších oblastí New Yorku, všechny tři patří k nižší společenské vrstvě (kdyby to měla být tragédie, tak by žádná z nich neměla na vybranou v osudu, který prorůstá touto zástavbou).

Život v místních bytech není radostný. Velké rodiny přistěhovalců jsou vecpané do zšeřelých garsoniér. Čas tu teče ve své bezbarvosti, pomalu klíčí ke zvyku, tady dívky dospívají a pochybují. Ještě se ujišťují, že musejí počkat, ale čekání trvá, někdy vteřinu, někdy den, týdny, roky.

Každé ráno vidí ze svého okna Williamsburg Bridge, most, po kterém denně přejde sto tisíc lidí. Lidé přecházejí z jedné strany řeky na druhou, dívky se dívají z okna. Ještě patří hlučným bytům, a zároveň se od nich vzdalují téměř rychlostí světla. Představují si cestu pryč, a tak se refrén mostu vrací i v jejich představách - má překlenout vlhkou a lepkavou realitu čtvrti do snu o štěstí.

Camilla Hjelm Knudsenová, dánská režisérka, která studovala film právě v New Yorku, se s trojicí spřátelila v místní levné restauraci. Upoutaly ji tím, že hledaly cestu z chudé únavy svého okolí. Nicole, Marlene a Isabela vstoupily do záběrů jejího filmu jako teplé a studené barvy. Nicolinu matku právě propustili s podmínkou, Isabela se musí rozhodnout, se kterým mužem bude vychovávat své dítě, Marlene se chce vrátit do školy a dál studovat.

Režisérka líčí jejich nenápadné životy s velkou citlivostí, skládá je z rejstříku každodenních událostí. Soustředěná kamera, klidné tempo vyprávění a náladová džezová hudba vytvářejí atmosférický prostor kolem dívek a jejich chaotických životů. Jednota vypravěčského zaměření je dána průběžným, soustředěným až urputným sledováním živelné vitality vůbec - dívky se ve sváru s okolím i samy se sebou každou vteřinou snaží o seberealizaci. Neustále strhovány elementárními potřebami v podmínkách moderní civilizace se bezděky derou k jakémusi pocitu rovnováhy a štěstí, jehož koncepci si v podstatě neukládají.

Fotogalerie

TV 2 / Denmark / sales@tv2.dk
 
Ročník festivalu: 2003
Sekce: Bez názvu
Projekční formát: Digi Beta

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více