Čistota: Prolomit zákon mlčení

Tehora

Purity: Breaking the Code of Silence

  • Anat Zuria
  • Izrael
  • 2002, 63 min
Kamera: Nurith Aviv, Nili Azlan, Shiri Bar-on
Střih: Era Lapid
Hudba: Jonathan Bar Giora
Barva: Colour
Synopse

Film izraelské režisérky se soustřeďuje na střet mezi ženskou intimitou a ortodoxním řádem židovského náboženství, které vnímá menstruující vdanou ženu jako nečistou. Ženy musejí spát odděleny od svých mužů, odloučeny se jich nesmějí dotýkat. Období vydělení završuje očistná koupel v rituální lázni mikve.

Režisérka (sama žijící podle přísných pravidel) předstupuje před kameru při absolvování lázní, jako matka zasvěcuje svoji dceru do úkonů a stavu tehory. Problematiku přísných pravidel, vstupujících do soukromí, komentují další dvě ženy. Obě připomínají stále přítomné napětí na hranici mezi kulturní tradicí a osobním životem v kódu přísného (patriarchálního náboženského) řádu.

Zpovědi protkávají vláčné lyrické obrazy, v závěru především sugestivní „vyprázdněné' záběry z lázně, kde na správnost jejího provedení dohlíží pověřená členka náboženské obce. Její přítomnost, kdy nahota nepatří koupající se ženě, ale naopak dovoluje cizím nahlížet-vemlouvat se do intimního života, komentuje Petr Šafařík ve své reflexi filmu jako archaický projev „biomoci', jejímž jedním z cílů je důkladná kontrola jedinců.

Ženy, otevřeně hovořící o něčem, o čem se veřejně zapovídá mluvit, pak musíme vnímat na pozadí současného života v Izraeli - státu, jehož zákony dávají tak silnou pozici judaistickému fundamentalismu.

F-For-Film / France / seguy@f-for-film.com
 
Ročník festivalu: 2003
Sekce: Bedekr
Projekční formát: Beta SP

GODARDOVA PAMĚŤ V JI.HLAVĚ

Autorem znělky 22. Ji.hlavy je slavný režisér Jean-Luc Godard

Více