Cool & Crazy

Hefitg & begeistret

Cool & Crazy

  • Knut Erik Jensen
  • Finsko
  • 2000, 105 min
Kamera: Svein Krovel, Aslaug Holm
Střih: Aslaug Holm
Hudba: Ruzné Písně
Synopse

Když se rozezní třicet mužských hlasů z Berlevagu, začnou pukat ledy až v Murmansku. Berlevag leží u Barentsova moře na severovýchodě Norska daleko za polárním kruhem. Před mnoha lety zde vznikl mužský vokální sbor. Bez ohledu na věk, různé životní osudy, profese a politické smýšlení se pro třicet mužů stal sborový zpěv neodmyslitelnou součástí života v drsných přírodních podmínkách dalekého severu.

Nesourodá skupina nadšenců v čele s invalidním dirigentem zaujala režiséra natolik, že se je rozhodl představit ve filmu, uváděném i v českých kinech pod anglickým názvem - překlad norského názvu by byl Zaníceně a nadšeně. Jensenovi se podařilo skloubit do uceleného obrazu různorodé životní příběhy členů souboru s lidovými i umělými písněmi a s drsnou krásou norské přírody.

Vedle příprav vystoupení sledujeme drobné útržky ze životů poloviny členů souboru, mluví o lásce k životu, ke svým ženám, ukazují fotky svých prvních lásek. Jeden přiznává, že byl velký záletník. Teď je marxista. Ještě neví, že ho čeká spor o vlastní přesvědčení na pozadí zdevastované reality postkomunistického Ruska, do kterého se všichni chystají. Starý manželský pár se baví o tom, kdo z nich umře jako první. Jiný zpěvák vypráví, jak byl závislý na drogách a pil. Navíc se jejich vesnice zmítá v ekonomických problémech, místní konzervárny se zavírají.

Režisér využívá syrového prostředí, soubor nechává zkoušet v různém prostředí: muži zpívají, i když hustě padá sníh, zpívají u ledového moře, v podvečerním městečku i na svahu u kostela. Je to jejich domov, místo jejich zpěvu. Po návratu z Murmanska mu věnují píseň o lásce. Muže i zpěv si bere začínající vánice.

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2002
Sekce: Jukebox

PAMĚŤ, GODARD, JI.HLAVA!

MFDF Ji.hlava bude letos rezonovat téma paměti

Více