Pražský Odysseus

Pražský Odysseus

The Odysseus of Prague

Kamera: František Uldrich
Střih: Ludek Hudec
Zvuk: Zbynek Mader
Synopse

Dokument Pražský Odysseus je portrétem výrazného českého malíře Jana Baucha. Režisér Vláčil a kameraman Uldrich zachytili umělce v roce 1988 při oslavě devadesátých narozenin.

Film je koncipován jako koláž vzpomínek starého muže, fotografií a dokumentů, přinášejících svědectví o životě umělce a atmosféře doby, v níž žil a tvořil, jako koláž, v níž jsou také zakomponována jeho výtvarná díla. V ateliéru sedí kolem stolu mistr se svými žáky, přáteli a se ženou. Jan Bauch se dává do vzpomínání.

Tatínek byl řemeslník, řezbář. Kamera ilustrativně bloudí po řezbářské dílně, podobné té, v níž si hrával před desítkami let, zatímco otec pracoval. Díval se, jak se ze dřeva rodí proměnlivé tvary rostlin i nahých žen. V dílně a v uličkách pražského starého města získával první výtvarné vjemy. V ulici byl také kabaret, šantán s červenou lucernou. Vypráví o tatínkových dělnících, kteří skoro do jednoho padli v první světové válce. Po ní začal Bauch studovat na uměleckoprůmyslové škole. To už měl za sebou i první válečné zkušenosti v Rumunsku. Potom studoval na Akademii. Když se s profesorem Švabinským nepohodl při klauzurách, opustil pětadvacetiletý Bauch studia. Spolu s ním odešla řada dalších mladých umělců, kterým nevyhovoval konzervativní duch školy.

Bauch začal znovu, učil se všemu sám, i ředění barev. Postupně objevil, že to, co ho vzrušuje na obrazech starých mistrů, je konflikt tvarů a barev. Tvrdí, že i zátiší může být dramatem, dramatem malby. Poznal Paříž a některá italská města. V roce 1957 navštívil Řecko: „Hluboké zážitky z té přesvětlené krajiny, plovoucí v indigovém moři, mne nutily, abych se k nim stále vracel v obdivuhodných Odysseových vizích.'

Nakonec malíř říká: „Víte, stačí, když v tom umění uděláte krůček...ty tlaky, to, co jde proti vám, je tak silné, že je to vlastně zápas sama se sebou... '

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2002
Sekce: Průhledná bytost František Vláčil

STAŇTE SE DOC.MANEM

Podpořte ji.hlavský festival a staňte se Doc.Manem!

Více