Praha secesní

Praha secesní

Art Nouveau Prague

Kamera: František Uldrich
Střih: Vlasta Styblíková
Zvuk: Zbynek Mader
Synopse

„Než program nového slohu není specificky vídeňský. Žije v ateliérech celého moderního světa. Je kosmopolitický. My však chceme uhájit, vyjádřit a uplatnit svoji rodovou, národní individualitu, my toužíme po českém národním slohu,' napsal historik umění Karel B. Mádl v manifestu Příchozí umění, otištěném ve Volných směrech, časopise secese a moderny. Praha, léta 1895-1914.

Kamera klouže po obrazech, zdvojení obrazů vyvolává ducha epochy, neopominutelného stylu, kterým započalo dvacáté století. Nehybnost pláten předznamenává Vláčilův přístup. Aby se vyhnul konfrontaci s poznamenávající současností, s její šedí, vysekává z jednotlivých děl nejvýraznější fragmenty. Jejich koláž pak dotváří variacemi stylizovaného komentáře, vycházejícího z dobových textů - tedy opět nezatížený dobovou interpretací či historizujícím přístupem. Režisérovi se tak z detailů, ze stop různých druhů umění podařilo utkat svébytný secesní obrazec.

Dokument tedy není obrazem secese, ale intaktním snem - snímek sní secesi aniž by ji rámoval dobovým nebo současným kontextem. Do věty krátkého snu, do jediné tapiserie (takové křížkové vyšívání na mřížce) je zhuštěn otisk pražské secese, pouhé její stopy, bez paměti, bez evokace životního stylu. Secese je řečí, kterou mluví všichni: architekti, sochaři, malíři i krejčí, skláři, stavaři a básníci... žluté slídové tabule oken, vybroušené plochy ostrých rozptylek rozmetávají zlatý světelný prach, zelenavě fosforeskující v záhybech černých čalounů.

Vláčil skládá za sebe statické obrazy: dobové plakáty, část kovové konstrukce nádražní haly, interiér vlaku, průčelí domů, ornamenty zábradlí, detaily na hraně stolu, vázy, závěsy za okny, linie elektrických světel, vitráže. Režisér je fascinován jejich plností, často prostříhává záběry s listím a stromy, jakoby jemnost a dekorativnost secese měla nejblíže k dokonalým přírodním strukturám.

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2002
Sekce: Průhledná bytost František Vláčil

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více