Boží děti - Zapomenuté děti 2. část

God's Children - Forgotten Children Part 2

God's Children - Forgotten Children Part 2

  • Hiroshi Shinomiya
  • Japonsko
  • 2001, 105 min
Kamera: Toshihiko Uriu
Střih: Yukio Kubota
Hudba: Tokiko Kato
Synopse

Smoky Mountain, obrovská skládka na sever od filipínské Manily, známá jako největší chudinská čtvrť v Asii, byla v listopadu 1995 místní vládou násilně vyklizena. Lidé, kteří se živili jako sběrači odpadků, se přestěhovali na skládku Payatas Dumb, ležící také na předměstí Manily, asi dvacet kilometrů od centra města. Skládka se stala další kouřící horou, smetištěm, které se stalo domovem pro tisíce domácností.

Natáčení dokumentu začalo 2. července 2000. Den nato začalo pršet a nepřestalo celý týden. 10. července došlo v části Paytas k sesuvu, pod odpadky zahynuly stovky lidí. Po pěti dnech se vláda rozhodla skládku uzavřít, sběr odpadků byl zakázán. Tisíce lidí tak přišlo o živobytí.

Rodiny ze skládek začaly s demonstracemi, které vyústily do protestního pochodu k filipínskému parlamentu. Těhotná žena s mužem a dítětem demonstrují také, chtějí, aby jejich skládka byla zpřístupněna, bydlí přece v části, která nebyla sesuvem poškozena, a skládka je živí. Většinou jsou to ilegální přistěhovalci, kteří ztratili práci, a jediné, co ještě mohou dělat, je sběr použitých, ale použitelných věcí, papíru, plastů, barevných kovů, všeho, co lze prodat místním překupníkům. Není výjimkou, že odpadky sbírají i ty nejmenší děti, celý den stráví na skládce, aby pomohly svým rodinám - i tak pro ně k večeři zbývá porce rýže se solí.

Měsíc po tragédii začalo v místech sesuvu hořet, chatrče okolo pokryl mastný prach, hoří, ale ve vzduchu jsou stále cítit rozkládající se lidská těla. Dvanáctiletá Nina trávila se svými čtyřmi sourozenci na skládce všechen svůj čas, k večeři byla někdy ryba. Když přísun odpadků skončil, už si nemají jak vydělat. Zkoušejí na svazích skládky pěstovat brambory, a když je nejhůř, vydají se do města krást a rabovat. Možná někoho přitom zabili. Je to lepší než umřít hlady.

Pětiletý Alex trpí vodnatelností hlavy. Také jeho rodina přežívá díky několika miskám rýže. Když nemáme žádné jídlo, ukradnu pozinkovaný plech ze střechy vedlejšího baráku a prodám ho, abych je nakrmil - přiznává Alexův otec.

Devětadvacetiletá Nora dává život chlapečkovi. Pár dní po porodu začne dítě zvracet krev, mladá matka se modlí, ale není vyslyšena a dítě odchází z království světa odpadků přímo do nebe.

Dokumentaristé čtyři měsíce sledovali život tří rodin. Jejich dramatické osudy mají metaforický ráz především díky prostředí, kde se odehrávají. Prosté snímání osudů mezi tunami lidských odpadků, na jejich hoře, na samém dnu lidskosti, proměňuje film v horečnatý obraz bídy, která je jen absolutní nesvobodou.

8. listopadu byla skládka znovu otevřena pro svážení odpadu. Rodiny ze smetiště oslavují.

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2002
Sekce: Trafika

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více