Gösta a Lennart

Gösta & Lennart

Gösta & Lennart

Kamera: Simon Pramsten
Zvuk: Mario Adamson
Synopse

Lennart se cítí osamělý od té doby, co jej opustil přítel. Dny tráví v prázdném bytě, nikdo mu nevolá a on přitom tolik touží po přátelství a blízkosti druhých. Zbyl mu jen Gösta. Je stále u něj, poslouchá na slovo, chodí s ním na procházky, kdykoli se mu může podívat do očí. Gösta je buldok a nejlepší Lennartův přítel.

Kraťoučký, výrazně stylizovaný snímek švédského režiséra íránského původu evokuje osamění,ve kterém se vznášejí muž a pes. Čtyřletý buldok je jedinou blízkou bytostí padesátiletého homosexuála, operního zpěváka, který vůbec neumí žít sám. A tak veškerou potřebu porozumění, tu sobeckou potřebu o někoho se starat, přenáší na svého psa.

Snímek je záznamem jednoho dne jejich zvláštního spolužití, rytmizovaného krmením, venčením, hrou a tichým srozuměním se spícím psem. Režisér zvolil postupy hraného filmu, svůj dokument buduje jako uzavřený, pointovaný celek, který vylaďuje různými úhly kamery a barevnými filtry.

Snímek seodehrává v neurčité době, v jasném počasí křehkého severského léta. Nejenom prázdný byt, ale i poloprázdná pláž vyvolávají pocit odcizení, dlouhé prázdnoty života stárnoucího muže, kterou až groteskně přerušují jenom fyzické projevy psa, jeho potřeby.

Redukce na krátkou zpověď, nahlížení do bizarní domácnosti jakoby rybím okem smršťují život na několik málo důležitých úkonů, vědomě vykonávaných jako náhražka tak dlouho, až imitace vztahu utvoří vlastní svět – svět bez symboliky, který vlastně už nelze vykládat jako zobrazení totality osamění, pramenícího z té podivné lidské potřeby nebýt sám.

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2002
Sekce: Trafika

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více