Česká cesta

Česká cesta

The Czech Way

Scénář: Martin Kohout
Kamera: Martin Kohout
Střih: Martin Kohout
Zvuk: Martin Kohout
Herci, sociální herci: Tomáš Ježek, Dušan Tříska, Petr Pithart, Michal Pullmann, Petr Kučera
Barva: Colour
Jazyk: čeština, angličtina
Synopse
V řadě názorů a připomínek historických události, které film věnovaný kupónové privatizaci prezentuje prostřednictvím rozhovorů s historiky a tehdejšími účastníky, se jako ústřední ukazuje konflikt dravého kapitalistického uspořádání a sociálněji pojatých alternativ, který je v české politice dodnes živý. Právě pro důraz na tehdejší debatu o sociálních aspektech společnosti má tato reminiscence počátků českého kapitalismu aktuální vyznění. Strohou a věcnou metodou mluvících hlav snímek odhaluje, že těsně po revoluci byla značná část obyvatelstva pro nějakou formu socialismu, a pátrá po důvodech obratu ke kapitalistické orientaci.

DETAIL:
„A proto jsem libertarián, a proto jsem pro volnej trh, že prostě desetitisíce to musej zkusit, aby se to jednomu povedlo a je to v drtivý většině náhoda, když se mu to povede.“

Student dokumentaristiky na FAMU dříve absolvoval obor sociologie na FF UK, přičemž tématem jeho diplomové práce byla právě kuponová privatizace. Na MFDF Ji.hlava byly uvedeny jeho studentské filmy JUDr. Michal Danišovič (2010) o příslušníkovi VB, který zodpovídal za policejní zásahy během sametové revoluce, a Neviditelná ruka trhu: Privatizace Barrandova (2012).

Fotogalerie

FAMU CAS
Věra Hoffmannová
Klimentská 4 
Prague 1 / 110 00 / Czech Republic
+420 224 220 955
vera.hoffmannova@famu.cz
www.famu.cz

 
Ročník festivalu: 2014
Sekce: Work in Progress
Typ premiéry: Světová premiéra
Projekční formát: Video File
Uvedení:
26.10.2014 13:00

GODARDOVA PAMĚŤ V JI.HLAVĚ

Autorem znělky 22. Ji.hlavy je slavný režisér Jean-Luc Godard

Více