Fovea centralis

Fovea centralis

Fovea Centralis

  • Philippe Rouy
  • Francie
  • 2014, 50 min
Střih: Philippe Rouy
Producent, koproducent: Philippe Rouy
Barva: Colour
Jazyk: japonština, angličtina
Synopse
Jaderná elektrárna ve Fukušimě zpřístupnila pod nátlakem úřadů a médií videopřenosy z průmyslových kamer v areálu elektrárny. Neunikly cenzorskému zásahu: tváře lidí jsou rozmazány a na některých místech byla odstraněna zvuková stopa. Z tohoto materiálu skládá režisér meditativní film-báseň pohybující se na hraně videoartu. Metodou brikoláže jsou spojovány multiplikované obrazy, zvukové ruchy a psané texty, jež se vpalují do mozku diváka jako obraz atomového hřibu do oční sítnice. Její střed, který umožňuje nejostřejší vidění, se nazývá fovea centralis.

DETAIL:
„Čelo a bradu mám opřenou o tyče z chladného kovu. Slyším čísi hlas. Zorné pole tvého levého oka je zúžené. Na sítnici máš skvrnu ve tvaru převráceného hřibu.“
Biografie

Under pressure from the government and the media, the operator of the Fukushima nuclear power plant released a fraction of the videoconferences held in theweeks following the disaster. These recordings did not escape the usual censorship: faces are blurred and words cut. But this “blurring” comes to haunt the simple tools of bureaucratic communication, revealing the effects of the nuclear on images and the visible more broadly, its impacts on bodies and eyes. After 4 bâtiments, face à la mer (4 Buildings, Facing the Sea) (2012) and Machine to Machine (2013), this film is the final chapter of a triptych devoted to images of the Fukushima Daiichi catastrophe produced by the nuclear industry itself.

Fotogalerie

Philippe Rouy
14, rue de la Moskova
Paris / 75018 / France
+33 611 326 478
p.rouy@free.fr

 
Ročník festivalu: 2014
Sekce: Opus Bonum
Typ premiéry: Světová premiéra
Projekční formát: Blu-ray
Jazyk titulků: angličtina
Uvedení:
25.10.2014 18:00

PŘIHLAŠOVÁNÍ FILMŮ

Přihlaste svůj film na 22. MFDF Ji.hlava

Více