Inspiration Forum Lounge @ Respekt Café

Popis

Středa 25. 10.

 • 16.00–18.00      Kryptotechnologie: cesty k nové podobě společnosti. Jak může vypadat blízká i vzdálenější budoucnost? Proč politika přestává v prostředí „kryptosvěta“ dávat smysl? Směřujeme k fatálnímu konfliktu „starého a nového“ společenského uspořádání, nebo lze očekávat plíživou evoluci?

Moderuje Martin Leskovjan, specialista na etický hacking a právo informační bezpečnosti.
Diskutuje Pavol Lupták, bezpečnostní specialista a etický hacker, kryptoanarchista, voluntarista a anarchokapitalista.

 • 18.00–20.00      Svědectví o přírodě. Vyhlášení vítězného filmu a debata s porotci.

Moderuje Jaroslav Kratochvíl, dokumentarista. Diskutují Ivo Bystřičan, režisér, dramaturg a publicista, Anton Markoš, teoretický biolog zaměřující se na buněčnou a vývojovou biologii a biosémiotiku, Luboš Slovák, aspirující environmentální filozof a aktivista v otázkách udržitelné společnosti.

 • 20.30–22.00      Respekt Tour. Co nás čeká po volbách. Debata o výsledku voleb, voličích a vyjednávání o nové vládě.

Moderuje Jaroslav Spurný, redaktor týdeníku Respekt. Diskutují Petr Honzejk, novinář deníku Hospodářské noviny, Lukáš Jelínek, politolog.

 

Čtvrtek 26. 10.

 • 10.00–12.00      Vnitřní svět Petra Borkovce.

Objevte v deseti vybraných básních vnitřní svět českého básníka, překladatele a publicisty a vydejte se s ním na ranní cestu poezií.

 • 12.00–14.00      Třistašedesátka - nové technologie ve filmu.

Jak 360° záběry proměnují možnosti zachycení situace?  Co tato technologie přínáší a vyžaduje? 
Nové technologie v teorii i praxi představí Michal Lovecký, Go360.  

 • 14.00–16.00      Jak udělat politickou stranu? Marketing politických stran.

Moderuje Ivo Bystřičan, dokumentarista a dramaturg.. Diskutují Jakub Horák, volební stratég Pirátů (2017), Jan Látal, dokumentarista a volební stratég Strany zelených (2014), Štěpán Neubauer, volební stratég STAN (2017) a Alžběta Králová, zakladatelka Institutu politického marketingu.

 • 16.00–18.00      Novinky ze světa filmu zemí Visegrádu.

Moderuje René Kubášek, MFDF Ji.hlava. Diskutují Géza Csakvári, Népszava (Maďarsko), Eva Križková, Kinečko (Slovensko), Cathy Meils, Film New Europe (USA/Polsko), Pavel Sladký, Český rozhlas (Česká republika), Bartosz Wroblewski, Gazeta Wyborcza (Polsko). Debata v angličtině.

 • 18.00–20.00      Svědectví o politice. Vyhlášení vítězného filmu a debata s porotci.

Moderuje Martin Dušek, dokumentarista. Diskutují Josef Pazderka, novinář a reportér, bývalý zahraniční zpravodaj České televize v Rusku a Polsku, Martin Dokupil Škabraha, filozof a pedagog, Saša Uhlová, novinářka a romistka.

 

Pátek 27. 10.

 • 10.00–12.00      Vnitřní svět Petra Hrušky.

V deseti vybraných literárních dílech budeme putovat krajinou literárního světa českého básníka, scenáristy, literárního historika a vědce.

 • 12.00–14.00      Politika v umění a umění jako jeden ze způsobů, jak vyjádřit svůj postoj a upřít pozornost publika na silné, inspirativní otázky. Potřebuje moderní společnost politiku v umění?

Moderuje Petr Pospíchal, chartista a dlouholetý předseda Rady pro televizní a rozhlasové vysílání. Diskutují Jiří Havelka, divadelní herec a režisér, Zuzana Piussi, dokumentaristka, Apolena Rychlíková, dokumentaristka a redaktorka A2larm, Vít Janeček, dokumentarista, pedagog.

 • 14.00–16.00      Made in Slavutych. Lidská kronika města vzniklého po výbuchu černobylské elektrárny. Jak žijí pamětníci jaderné katastrofy a jak vzpomínají na Černobyl? Čím se chtěli zapsat do Guinessovy knihy rekordů a jak proběhla ukrajinská svatba v Brně?

Diskutují Kateřina Šedá, konceptuální umělkyně a autorka projektu Made in Slavutych, a obyvatelé Slavutyče. Debata tlumočená do češtiny.

 • 16.00–18.00      Dokumentární a vzdělávací hry: různá pojetí reality a vzdělávání ve světě počítačových her.

Moderuje Andrea Slováková, dramaturgyně MFDF Ji.hlava. Diskutují Anna Szylar, členka expertního týmu Institutu Adama Mickiewicze (Polsko), Jakub Deml, kulturní manažer, Kvas z. s. a audiovizuální umělec a producent www.cities.media (Česká republika), Richard Nagyfi, Kitchen Budapest (Maďarsko), Michal Kabát, vedoucí oddělení nových médií na fakultě masmediálních komunikací v Trnavě (Slovensko). Debata v angličtině.

 • 18.00–20.00      Svědectví o poznání. Vyhlášení vítězného filmu a debata s porotci.

Moderuje Petr Vizina, vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize. Diskutují Zuzana Holubcová, vědkyně zabývající se reprodukční biologií, Andrea Průchová, teoretička vizuální kultury, výzkumnice a pedagožka, Tomáš Tyc, profesor teoretické fyziky a astrofyziky.

 

Sobota 28. 10.

 • 10.00–12.00      Vnitřní svět Krištofa Kintery.

Autor pohyblivých děl pracující s momentem pohybu, interakce a sociálně kritickým přesahem provede v deseti uměleckých dílech světem umění.

 • 12.00–14.00      Odkazy komunismu. Jak se vyrovnat s minulostí a jak ji pochopit? Skrze odbornou historickou práci nebo populární paměť komunismu, například ve vzpomínkách pamětníků nebo v popkultuře? Doplňují se tyto přístupy, nebo jsou naopak protichůdné?

Moderuje Veronika Pehe, vědkyně a redaktorka A2larm. Diskutují Petruška Šustrová, publicistka, překladatelka a bývalá disidentka, Ondřej Matějka, historik a náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů.

 • 14.00–16.00      Video, spása žurnalistiky? Levná dostupná technologie umožňuje intenzivněji a atraktivněji pronikat k neuralgickým místům naší každodennosti. Umožňuje vykonávat veřejnou službu i mimo její tradiční domény?

Moderuje Pavel Turek, redaktor týdeníku Respekt. Diskutuje Janek Rubeš reportér, kameraman, dokumentarista a režisér, autor pořadů Jak na to, Život v luxusu, Praha vs. prachy a Honest Guide.

 • 16.00–18.00      Technologie, které mění naše životy: kolik patentů ale skončí v šuplíku?
  Vědecké týmy na univerzitách dnes pracují na technologiích, které mohou změnit naše životy. Termíny jako umělá inteligence, machine learning a autonomní mobilita dnes plní novinové titulky. Jak se ale stane, že se patent nebo technická inovace promění ve výrobek či službu, kterou můžeme reálně použít? A proč to také mnohdy nedopadne? Co jsou nejperspektivnější technologické inovace současnosti a jak funguje (a někdy také nefunguje) transfer technologií v ČR a zahraničí?
   
  Hosty debaty budou Vojtěch Kadlec – specialista na transfer technologií (UNICO.AI), dříve technology scout na ČVUT, Jiří Navrátil – director of science technologies v Direct People, dříve technology scout na Imperial College London a vědecký pracovník AVČR, Přemysl Rubeš – partner venture kapitálového fondu BVC, Pavel Kordík – proděkan ČVUT pro rozvoj, spoluzakladatel start-upu Recombee. Moderuje Pavel Přikryl, spoluzakladatel Opero a Growthgarage.
 • 18.00–20.00      Křesťanská Evropa – co z ní zbylo pro současnost?

Moderuje Josef Pazderka, novinář a reportér, bývalý zahraniční zpravodaj České televize v Rusku a Polsku. Diskutují Josef Beránek, publicista, Tomáš Petráček, teolog, Petr Vizina, vedoucí kulturní redakce zpravodajství České televize.


                         
Neděle 29. 10.

 • 10.00–12.00      Vnitřní svět Terezy Stehlíkové.

Zajímá ji paměť smyslů a paměť míst. Vizuální umělkyně se všemi smysly ve vyprávění rozletí zpět k deseti setkáním.

 • 12.00–12.30      Vyhlášení vítězného námětu soutěžního workshopu Měň filmem! Powered by SmartUp. 

Moderuje Anna Kačabová, ředitelka Nadace O2. 

 • 12.30–14.00      Poslech vítězného radiodokumentu ze soutěžní přehlídky AudioREPORT spojený s diskuzí s autorem. 

Moderuje Daniel Moravec, vedoucí tvůrčí skupiny dokumentu Českého rozhlasu.

 

Inspiration Forum Lounge @ Respekt Café (přízemí DKO)Tolstého 2, Jihlava

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2017
Událost: Diskuze

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více