Game Zone

Popis

MFDF Ji.hlava zkoumá a kritickému publiku předvádí reprezentaci reality v nejrůznějších podobách: v autorsky vyhraněných dokumentárních dílech dlouhých i krátkých metráží z celého světa, současných i historických, v experimentech s filmovou řečí, v progresivních televizních formátech Reality TV, v hybridních žánrech doc-fi, ve výstavních režimech audiovizuálních instalací a od loňského roku rovněž v podobě interaktivních dokumentárních filmů či webdoců a dokumentárních, seriózních i vzdělávacích počítačových her.

Herní zóna neboli Game Zone, kterou letos MFDF Ji.hlava vybuduje díky spolupráci se společnostmi Dell a Intel, nabídne deset kvalitně technologicky vybavených stanovišť pro interaktivní zapojení návštěvníků, kteří zde mohou například zkoumat Mléčnou dráhu, být uprostřed íránské revoluce v Teheránu, sněhové bouře v eskymácké vesnici či válečných situací prožívaných civilistou. Ve vzdělávacích hrách je možné zábavně pojmout biologii, matematiku, historii anebo rozvíjet ekonomické či prostorové myšlení.

Poznání není něco, co pouze pasivně vstřebáváme, ale produkt intelektuálního a tvůrčího dialogu se světem – MFDF Ji.hlava tento dialog nabízí jak na plátnech kin, tak na monitorech počítačů. Ukazuje široké spektrum her pracujících s referencemi k realitě či sloužících k vzdělávání v určitých vědních oborech či oblastech.

Hry, jejichž světy budou moct návštěvníci prozkoumávat:

Náročný edutainment

Portal 2

Dnes už kultovní logická hra průchody různými prostředími důmyslně trénuje prostorovou představivost, vzdělává ve fyzice či matematice, a to v detailně propracovaných místech a situacích poutavého příběhu. Lze ji hrát solitérně i kolektivně a je na rozum a bystrost náročným, ale zároveň zábavným drilem logického a prostorového myšlení.

Edukační hra

The Radix Endeavor (2014, MIT Education Arcade)

Legendární vzdělávací arkáda vyvinutá výzkumníky MIT zaměřená na získávání (především pokročilých středoškolských) vědomostí v oblastech přírodních věd, technologií, ekologie či matematiky. Poutavá MMOG nenápadně a zábavně trénuje dovednosti kromě algebry nebo anatomie například i v matematické pravděpodobnosti a statistice, rozšiřuje obzory v genetice či evoluční biologii.

Dokufikce v úrovni AAA

Elite: Dangerous (2016, Frontier Developments)

Vjemově ohromující online AAA hra je vesmírným simulátorem, jehož herní svět zahrnuje celou Mléčnou dráhu. Některými reáliemi a vědeckými zákony realistická prostředí naplňují fikční děje, jejichž plánováním a prováděním umožňuje průzkum vesmíru, ale zároveň učí astrofyzice a trénuje ekonomické a taktické přemýšlení.

Umělá inteligence

Moral Machine (2016, MIT Media Lab)

Autobusy a automobily, které jezdí sami, jsou mediálně nejviditelnější ukázky nedávného pokroku v AI. Pozornost médií a široké veřejnosti však vzbudily také etické otázky kolem autonomních vozidel. Webový projekt MIT posouvá diskuzi dál a poskytuje platformu pro sběr názorů, jak by se stroje měly rozhodovat, když čelí morálním dilematům. Crowd-sourcovány jsou zde samotné scénáře se závažnými morálními důsledky. Cílem není zjistit, jak by se rozhodovali samotní lidé, ale jak lidé vnímají, když stroje dělají takto závažná rozhodnutí. Návštěvníci Game Zone se při použití aplikace sami zapojí do tohoto globálního crowd-sourceového tázání a na konkrétních příkladech uvidí, jakou komplexitu rozhodování budou například self-driving auta potřebovat.

Dokuhry a serious games

This War of Mine (2014, 11 bit studios)

Propracovaná simulace válečné situace z pohledu obyčejného občana, který usiluje o mír, ale především o přežití, a v tomto procesu čelí komplikovaným sociálním a morálním rozhodnutím. Esteticky výjimečná hra tematizující obtížná realistická dilemata je založena na pečlivém dokumentárním výzkumu.

Never Alone (2014, E-Line Media)

Na vývoji tzv. vážné hry podle mýtů skutečného aljašského národa Iñupiaqů se podíleli samotní Eskymáci na impulz své kmenové rady. Zkoumá na přežití obtížné situace inuitské vesnice v nekončící sněhové bouři a herní svět plný velkého množství vizuálně strhujících lokací je doplněn videi o životě a kultuře tohoto kmene.

The Cat and the Coup (2011, Peter Brinson)

Dokumentární hra z roku 2011 instaluje hráče do role kočky doktora Mohammeda Mossadeghu, prvního demokraticky zvoleného premiéra Íránu. Východiskem příběhu je puč organizovaný CIA v roce 1953 vedoucí k jeho sesazení. Ve vizualitě vycházející z perských miniatur a s hudbou Nine Inch Nails v pouhých patnácti minutách odhaluje skutečnosti a pohyby v amerických, britských a íránských dějinách.

September 12th: A Toy World (2003, Newsgaming, Gonzalo Frasca)

Výlet do herní historie: známá newsgame z roku 2003, kterou vytvořili uruguayští vývojáři pod vedením bývalého reportéra CNN, byla jednou z nejzásadnějších děl utvářejících tento žánr. The New York Times ji svého času označily za „názorový úvodník sestavený z akcí místo slov“, dnes ji vystavují přední světové galerie a muzea a používají jí učitelé k polemice nad možnostmi, podobami a morálními dilematy války s terorismem.

The Talos Principle (2014, Croteam)

Nejoblíbenější hra Herního koutku MFDF Ji.hlava roku 2015. Logická adventura buduje esteticky silný svět, v němž hráč prochází příběhem civilizačního vývoje a pomocí vodítek, hádanek a putování nelineárním, jím spoluutvářeným časoprostorem objevuje, vynalézá a zkoumá filozofické otázky.

1979 Revolution: Black Friday (2016, nFusion Interactive, iNK Stories)

Letošní historicko-politická adventura instaluje hráče jakožto fotoreportéra do hlavního města Íránu v době násilné revoluce končící svržením krále a nastolením Íránské islámské republiky. Peripetický příběh vycházející z dějinných reálií, který se odehrává v prostředích ulic i podsvětí Teheránu, vytvořil íránský emigrant.

Československo 38-89 (2015, Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR)

Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky uvádějí vizuálně i herními principy nejpropracovanější českou vzdělávací hru. V podobě na pomezí adventury a interaktivního komiksu nás noří do novodobé československé historie.

Masarykovo náměstí Jihlava / 9.00-18.00

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2016
Událost: Game Zone

NÁVŠTĚVNICKÁ AKREDITACE

Akreditujte se na 22. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava!

Více