Dokumentární divadlo - Dechovka

Popis
Třetí ročník festivalu dok.divadlo nabídne divákům možnost nevšedního zážitku. Představení Dechovka divadla Vosto5 bude během festivalu dvakrát k vidění na snad nejzajímavějším místě – přímo v kulturním domě v Dobroníně, tedy na místě, jehož historií a poválečnými událostmi byl příběh inscenace inspirován.
Pokusy o divadlo dokumentárního typu probíhají v angloamerickém světě od 70. let 20. století. Jsou vyjádřením snah o společensky angažované divadlo, které usiluje o přitáhnutí pozornosti k určitému společenskému problému a snaží se aktivizovat diváka v celé šíři jeho osobnosti.
Přináší s sebou práci s autentickými a původními materiály, jako jsou nedramatické texty (vědecké, společenské, mediální a jiné dokumenty nebo autentické rozhovory či výpovědi). Bourá se konvenční vztah herec–divák, angažují se neherci. Zkoumají se hranice samotného divadelního média a využití jeho prvků při autentickém sdělování zvoleného tématu živou formou tvůrčí práce.
 
Dechovka
Stalo se roku 1923. Stalo se roku 1945. Stalo se včera. Děje se pořád. Dokument o historii, který je víc než jen dokumentem o nás. Chcete vědět, jak by vám bylo na tancovačce po 2. světové válce? Viděli jste už někdy slavnostní otevření sokolovny? A přejete svým nepřátelům pomník? Přijďte to zažít. Dechovka je příběh jednoho malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Jedna hospoda, jedna událost a lidé, kteří by rádi zapomněli. Jenže ono to nejde. Oběti dostihly své vrahy, které ovšem nikdo nezná. Anebo se někdo najde?
 
Režie: Jiří Havelka
Námět a scénář: Jiří Havelka a Karel František Tománek 
Producent: Petr Prokop a Vosto5
Dramaturgie: Marta Ljubková a Karel F. Tománek
Scéna: Antonín Šilar
Kostýmy: Andrea Králová
Hudba a text písně Dobrodín: Jan Kalina (Sto zvířat)
Choreografie: Dora Sulženko Hoštová
Produkce: Bára Kalinová, Jeník Bubal, Jeník Tyl
 
Hrají: Ján Sedal, Tomina Jeřábek, Ondřej Cihlář, Petr Prokop, Daniela Voráčková, Philipp Schenker, Halka Třešňáková, Marta Ljubková, David Dvořák
 
Kulturní dům v Dobroníně / pátek 24. a sobota 25. 10. od 20:00 / vstupné 200 Kč
Doprava od autobusové zastávky DKO vždy v 19:00 / s akreditací zdarma, ostatní 30 Kč

Předprodej on-line na www.diod.cz
a na pokladně divadla DIOD každou středu a pátek vždy od 15 do 18 hod., během MFDF denně dle programu, zbylé vstupenky na místě před představením.

 

Fotogalerie

 
Ročník festivalu: 2014
Událost: Dokumentární divadlo
Uvedení:
24.10Dobronín 20:00
25.10Dobronín 20:00

STAŇTE SE DOC.MANEM

Podpořte ji.hlavský festival a staňte se Doc.Manem!

Více