Doc Alliance

Spojení sedmi dokumentárních festivalů dává dokumentárnímu filmu nové možnosti.

Sedm významných evropských festivalů dokumentárního filmu sdružuje Doc Alliance, založená v roce 2008 s cílem podpořit autorský dokument. Základem jejich spolupráce je snaha ukázat rozmanitost dokumentárního filmu a úsilí pomoci pozoruhodným snímkům k jejich prosazení na málo prostupném audiovizuálním trhu prostřednictvím kin, televize, DVD, VOD a jiných sítí. Cílem Doc Alliance je vytvořit invenční a dynamickou distribuční platformu pro režiséry a producenty a nabídnout jejich filmům atraktivní alternativu na cestě k divákům.

Zastřešující on-line portál DAFilms.cz zpřístupňuje více jak 1000 současných i archivních snímků dokumentárního a experimentálního filmu. Soutěžní kolekce Doc Alliance Selection zase zviditelňuje autorské počiny díky jejich uvedení na zúčastněných festivalech.

 

Členy Doc Alliance jsou:

CPH:DOX COPENHAGEN

 

Největší festival dokumentárních filmů ve Skandinávii se zaměřuje na inovativní filmy a nejnovější tendence v oblasti nefikčních, uměleckých a experimentálních filmů.

Festival probíhá v březnu.

DOCLISBOA

Jediný festival v portugalsku zaměřený výhradně na dokumentární filmy. Členem Doc Alliance je od roku 2013.

Festival probíhá v říjnu.

DOK LEIPZIG

Německý festival s padesátiletou historií nabízí dokumentární filmy pod heslem "the heART of documentary".

Festival probíhá v říjnu.

FID MARSEILLE

Od roku 2012 se členem Doc Alliance stává také FID Marseille, francouzská oslava různorodosti dokumentární formy.

Festival probíhá v červenci.

JI.HLAVA IDFF

„Myslet filmem“ je ideou českého zástupce v Doc Alliance, který stovky dokumentárních a experimentálních filmů představuje v sekcích soustředěně se věnujících současné světové tvorbě i dokumentům ze střední a východní Evropy. Důraz klade na objevování témat i na objevnou filmovou řeč, věnuje se hraničním filmům mezi dokumentem a fikcí stejně jako novým televizním formátům.

Festival probíhá v říjnu.

DOCS AGAINST GRAVITY FF

Varšavský festival dokumentárních filmů uvádí v soutěžních sekcích se širokým záběrem lidsko-právní dokumenty i krátké animované filmy.

Festival probíhá v květnu.

VISIONS DU RÉEL NYON

Reprezentativní soutěž dlouhých, středometrážních i krátkometrážních dokumentů tvoří společně s ateliéry významných dokumentaristů základ švýcarské filmové slavnosti.

Festival probíhá v dubnu.

 

 

 

Aktivity Doc Alliance:

 

DOC ALLIANCE
SELECTION

podporuje vybrané pozoruhodné filmy na sedmi národních trzích, na festivalech a dále v rámci distribuce v kinech, televizích a na DVD.

V roce 2013 Doc Alliance do svých řad přivítala sedmého partnera – Doclisboa – a zavedla nový postup při výběru filmů, které budou uvedeny na jednotlivých festivalech v sekci Doc Alliance Selection. Každý členský festival navrhne jeden film a jednoho filmového kritika a v rámci svého oficiálního programu promítne nejméně 3 ze 7 nominovaných snímků.

 

 

DOC ALLIANCE
SELECTION AWARD

Cenu Doc Alliance Selection Award uděluje od roku 2008 sdružení festivalů Doc Alliance.

V roce 2015 získal cenu snímek Homeland (Iraq Year Zero) iráckého režiséra Abbáse Fahdela. Jméno vítěze bylo vyhlášeno v sobotu 8. srpna 2015 na filmovém festivalu v Locarnu za účasti ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance, poroty a odborné veřejnosti. Vítěz ceny získal finanční odměnu 5000 eur, která má sloužit především jako podpora jeho budoucí filmové tvorby.

 

je online portál pro Video on Demand. Nabízí permanentní přístup k více jak 600 pozoruhodným dokumentům vybraným sedmi partnerskými festivaly. Každý měsíc přibývá dvacet nových filmů. Filmy je možné zhlédnout pomocí streamingu případně si je lze stáhnout.

DAFilms.com navazuje na projekt Doc Air, který byl spuštěn z iniciativy MFDF Ji.hlava v srpnu 2006. Díky tomuto projektu patří jihlavskému festivalu prvenství v oblasti šíření dokumentů prostřednictvím on-line portálu.

Filmy na DAFilms vycházejí z dramaturgického výběru, který vyhledává především filmy, zabývající se silnými, společensky důležitými tématy, aniž by rezignovaly na estetickou kvalitu a jedinečný rukopis. Platforma je otevřená filmovému hledačství, progresivním či provokativním dokumentům, podněcujícím otevřený dialog mezi jejich tvůrci a diváky.

DAFilms nabízí výběr významných současných dokumentárních filmů z celého světa s důrazem na evropskou kinematografii. Společně s nimi jsou na portálu zpřístupněny také archivní snímky a významné světové dokumenty - portál tedy plní i funkci filmového archivu. Na Doc Alliance Films jsou k vidění jak díla zavedených mistrů dokumentu, jako jsou Ulrich Seidl, Jørgen Leth, Peter Mettler či Helena Třeštíková, tak snímky mladých talentů z filmových škol.

 

Navštivte DAFilms.cz